Događanja

Ugostili smo Josipa Vretenara, lokalnog spisatelja, ususret Mjesecu hrvatske knjige

Ususret Mjesecu hrvatske knjige, manifestacije kojom slavimo knjige i čitanje, ugostili smo danas gospodina Josipa Vretenara, iz Nove Vasi koji nam je predstavio svoje literarne uratke na čakavskom narječju. Potaknuti njegovim sudjelovanjem na ovogodišnjoj manifestaciji Pićonski feroli i feralići, pozvali smo ga da nam otkrije kako nastaju ove lijepe pitke priče u pjesmi koje su učenici sa zanimanjem slušali. Djelić tradicije i običaja su tako sačuvane u njegovim pjesmama od zaborava, a nadamo se da će ih naši učenici još dugo čuvati u srcu. Saznali smo, u razgovoru s učenicima, da gotovo svaka familija u okolici posjeduje i neki  posebni predmet što ga gospodin Josip izrađuje u slobodno vrijeme, od saponele do lopatice za tartufi, malo umjetničko djelo izrađeno s ljubavlju. Naši učenici od 3. do 8. razreda počastili su ga svojim prvim uratcima na zavičajnom govoru te dobili veliki pljesak, a vjerujemo kako će ih ovaj susret potaknuti na daljnje literarno stvaralaštvo jer kako nam je rekao gospodin Josip - za sve se najde vremena, samo treba bit strpljiv i uporan. Veliko hvala na gostovanju, a kad pjesme jednom budu u knjigi, vidimo se ponovo!

Tekst: R.M.   Foto: M.B.L., J.Z.

objavio: Administrator   datum: 13. 10. 2023.