DOBRODOŠLI NA STRANICE NAŠE

ŠKOLSKE KNJIŽNICE!

Školska  knjižnica   smještena je u prizemlju škole lijevo od ulaza te obuhvaća oko  18 m². Knjižnični fond smješten je policama uz zidove, a u sredini stoji stol za knjižničarku i mali bijeli okrugli stol sa 6 stolica za boravak učenika. Učenici najčešće dolaze u knjižnici u vrijeme slobodnog sata ili na odmorima kada posuđuju knjige ili potražuju informacijske izvore. Audio - vizualna građa pohranjena je u posebnom ormaru u učionici hrvatskog jezika zbog nedostatka prostora. U knjižnici se nalazi jedno računalo za djelatnost knjižničarke s  pristupom internetu  na kojem je i knjižnični softver za obradu knjiga MetelWin.

Knjižnični fond matične škole broji ukupno 3777 svezaka i  175 jedinica audio-vizualne građe (video-kaseta, CD-a, DVD-a). Knjižnica zaprima i 4 naslova časopisa tijekom školske godine. U 2023. godini nabavljeno je 53 novih knjiga.

Djelatnost obavlja knjižničarka Romina Miletić u radno vrijeme od dvadeset sati tjedno, tj. na pola radnog vremena. U područnim školama ulogu knjižničarke obavljaju učiteljice razredne nastave, a često gostuje  i  školska knjižničarka.

Knjižnična  djelatnost u školama jedna je od sastavnica stručnog rada koja se provodi  usporedno, stalno i u skladu s drugim stručnim radom u odgojno-obrazovnom procesu. Obuhvaća neposrednu odgojno-obrazovnu djelatnost, stručno-knjižničnu i informacijsku te kulturnu i javnu djelatnost.

"Knjige su najtiši i najstalniji prijatelji; one su najprihvatljiviji i najmudriji savjetnici i najstrpljiviji učitelji."
                                                       Charles Eliot

ČITAJ I TI, JER ČITANJEM:

• dobivaš poticaje za govorno i pismeno izražavanje

• izgrađuješ sustav vrijednosti za prepoznavanje kvalitetne literature

• usvajaš etičke vrijednosti

• stječeš nova znanja i proširuješ spoznaje

• razvijaš sposobnost koncentracije, pažnje, pamćenja, mišljenja, logičkog zaključivanja

• razvijaš kritičko mišljenje

• razvijaš maštu

• bogatiš rječnik, razvijaš senzibilitet za ljepotu jezika

• upoznaješ forme pismenog izražavanja

• bogatiš svoje emocionalni svijet

• zanimljivo i korisno provodiš svoje slobodno vrijeme

POPIS OBVEZNIH KNJIŽEVNIH TEKSTOVA ZA CJELOVITO ČITANJE 2023./24.

1. i 2. razred osnovne škole:

Grimm, Jacob i Wilhelm

Crvenkapica

Snjeguljica

Trnoružica

Andersen, Hans Christian

Carevo novo ruho

Ružno pače

Tratinčica

3., 4. i 5. razred osnovne škole:

Brlić-Mažuranić, Ivana

Čudnovate zgode šegrta Hlapića

Lovrak, Mato

Vlak u snijegu

Lovrak, Mato

Družba Pere Kvržice

Balog, Zvonimir

Vitez, Grigor

Kušan, Ivan

Koko u Parizu

6., 7. i 8. razred osnovne škole:

Brlić-Mažuranić, Ivana

Priče iz davnine

Cesarić, Dobriša

Gavran, Miro

Zaljubljen do ušiju

Glavašević, Siniša

Priče iz Vukovara

Mihelčić, Nada

Zeleni pas

Pavličić, Pavao

Trojica u Trnju

U prvom i drugom razredu osnovne škole učenik godišnje čita 10 cjelovitih književnih tekstova, od toga 2 obvezna književna teksta.

Od trećeg do osmog razreda osnovne škole učenik čita 8 cjelovitih književnih tekstova, od toga 2 obvezna književna teksta.

Članovi Komisije za knjižnične usluge za djecu i mladež Hrvatskoga knjižničarskog društva uz pomoć kolega i kolegica, dječjih knjižničara, svake godine izrade Listu dobrih knjiga, popis kvalitetnih i zanimljivih knjiga s anotacijama domaćih i stranih autora, za djecu od najranije dobi do knjiga namijenjenih djeci i mladima, stripove za djecu i mlade, te popularno-znanstvenu literaturu za djecu, mlade, roditelje, odgajatelje i učitelje pa zavirite.

LIsta dobrih knjiga za djecu, mlade i roditelje 2022. KKUDM.pdf
 Pravilnik o radu skolske knjiznice cepic2023.pdf