Prosinačke radosti su otvorene!
Na terensku nastavu u Rijeku uputili smo se u raspjevanom autobusu, u četvrtak, 5. prosinca te tako otvorili naše prosinačke radosti – veselo razdoblje posvećeno Božiću. U riječku Dječju kuću ušli smo uzbuđeno i užurbano u potrazi za božićnom atmosferom. Marendali smo, poigrali se u prekrasno okićenom predvorju i popeli se na drugi kat. Jedva smo čekali projekciju kratkih animiranih filmova u kino sali gdje nas je dočekala predraga voditeljica Dina iz Art-kina koja nas je upoznala s edukativnim programom „Škola u kinu“, namijenjenom djeci u vrtićima i školi koji uključuje prikazivanje selektiranih naslova igranih i animiranih filmova. Filmovi se nadovezuju na teme u sklopu medijske kulture.
Odupirali smo se buri i hladnoću na riječkom adventskom sajmu te se okrijepili fritulama i ponekim darom pa se brzo sklonili u Gradsko kazalište lutaka. Uživali smo u predivnoj lutkarskoj predstavi o neobičnoj pjegastoj djevojčici narančaste kose, Pipi Dugoj Čarapi. Hihotali smo se, tugovali, pekli palačinke i pustili suzu sa simpatičnom Pipi u njezinim avanturama. Najviše nas je oduševio Gospodin Nilsson – neobični kućni ljubimac, simpatični majmunčić i pjegavi razuzdani konj Lilla gubben, ali odan prijatelj. A kao i što je djelovala na njene susjede, dječaka Tomija i njegovu sestru Aniku, kojima Pipi postaje idol, uvela ih u jedan novi svijet mašte, hrabrosti i slobode, djelovala je i na nas.
I to nije sve! Iznenadio nas je svojim dolaskom sveti Nikola i podijelio bombone, fotografirali smo se i iz čarobnog svijeta otisnuli se u prosinac… u Večer matematike.
Tekst: Romina Miletić Foto: Romina Miletić i Sara Dlaka
:: opširnije ::Povodom Svjetskog dana djece sudjelovali smo online u 16. Festivalu prava djece
Povodom Svjetskog dana djece, koji se obilježava svake godine 20. studenoga, uključili smo se, online, u 16. Festival prava djece poznat i pod motom "Mali festival za velike teme" te proslavili prava djece i mladih kroz filmsko-edukativni program i dostupne kratkometražne filmove Prekid, Disleksija i Crno-bijeli svijet nastali u filmskim družinama i klubovima diljem Hrvatske. Učenici viših razreda na satovima SRO rado su se uključili u ovogodišnju temu u fokusu Prilagođenost digitalnog svijeta djeci i mladima, iznosili svoja mišljenja te su se na kraju i poigrali.
Festival prava djece organizira Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator i partnera festivala Ureda UNICEF-a za Hrvatsku, Ureda pravobraniteljice za djecu i Hrvatskog filmskog saveza, svake godine u Centru mladih Ribnjak u Zagrebu, a nama je u udaljenim školama odlično što možemo sudjelovati online te tako upoznati aktualno dječje stvaralaštvo i nadovezati se svojim razmišljanjima.
Festivalom se prije svega želi skrenuti pozornost na prava djece i mladih koristeći alate filmske umjetnosti za poticanje rasprava među djecom. Dječje stvaralaštvo važan je dio Festivala jer putem filmova djeca se obraćaju izravno svojim vršnjacima i pričaju im o temama koje su im bliske i zanimljive. Pokrenut je 2009. godine, povodom 20. obljetnice donošenja Konvencije o pravima djeteta.
Tekst i foto: Romina Miletić
:: opširnije ::Uživali smo u plesnoj predstavi, educirali se u Gradskoj galeriji i u Gradskoj knjižnici u Labinu
U utorak 12. studenog počastili smo se lijepom terenskom nastavom u Labin. Učenici 1. i 2. razreda posjetili su Gradsku knjižnicu Labin u sklopu Mjeseca hrvatske knjige 2024. i programa „I ja želim biti član gradske knjižnice“ gdje su ih knjižničarke dočekale kratkim predavanjem o djelovanju knjižnice, knjigama i ponašanju u knjižnici, a zatim ih počastile poučnom pričom „Uljuđeni vuk“. Učenici 3. i 4. razreda, u to vrijeme prvi su put posjetili Gradsku galeriju Labin. Umjetnica Luce Lukačić provela ih je svojim umjetninama, drvenim reljefima te im dozvolila da ih dožive i taktilno, ne samo vizualno, a potom ih je za kraj čekalo iznenađenje. Svi zajedno sjeli su na umjetninu, klupu – leptir koja će u dogledno vrijeme biti izložena u Parku skulptura na Dubrovi, kako nam je otkrila. Fotografirali su se za uspomenu i poželjeli se likovno izraziti nakon toliko doživljaja, no tek ih je čekala prava poslastica.
Svi zajedno su u Kinu Labin pogledali divnu plesnu predstavu „Palčica“ u izvedbi učenika Umjetničke škole Matko Brajša Labin. Na poziv učenika i učitelja glazbene škole uživali su u njihovoj završnoj predstavi lanjske školske godine, postavljenoj prema poznatoj Andersenovoj bajci o maloj djevojčici Palčici, koja se svojom dobrotom, mudrošću i skromnošću izborila za sretan život prepun ljubavi. Plesna koreografija uveličana je izvrsnom scenografijom - fotografijama, veličanstvenom glazbom, prekrasnim šarenim kostimima i odličnom izvedbom malih plesača pa su naši učenici kao od šale uspjeli izdržati punih sat vremena bez predaha.
Za kraj, zahvaljujemo učenicima i učiteljima Umjetničke glazbene škole M.B.R. na ovoj prilici te im želimo još puno divnih predstava, a zahvaljujemo i knjižničarkama Gradske knjižnice Labin te djelatnicama i umjetnicama Gradske galerije Labin koje su nas divno dočekale i s velikom strpljivošću provele kulturnim ustanovama. Veliko hvala!
Tekst i foto: Romina Miletić
Fotografije iz Gradske knjižnice: preuzete s Facebook stranice Gradska knjižnica Labin
:: opširnije ::"Kako nastaje slikovnica" u Međunarodnom mjesecu školskih knjižnica
U listopadu je Međunarodni mjesec školskih knjižnica, godišnja proslava školskih knjižnica diljem svijeta. I mi sudjelujemo na svoj način organiziranjem događaja za učenike razredne nastave. Naime, u petak, 8. studenog svoje iskustvo stvaranja slikovnice podijelila je izvrsna učenica 8. razreda Leona Runko uz pomoć školske knjižničarke u radionici „Kako nastaje slikovnica“. O pisanju priče, skiciranju likova, o postupku stvaranja ilustracija za događaje iz priče te čitavom procesu nastajanja slikovnice od ideje do tiskare učenici razredne nastave saznali su „iz prve ruke“ jer je učenica prošle školske godine i sama izradila slikovnicu „Pčelarica Marta“ kao jednu aktivnost zavičajnog projekta. Izložila im je svoja iskustva, ideje i kreativnost, a nekolicina učenika je dobila ideju za svoje priče i slikovnice. Vrijedna osmašica Sara Žulić svojim je odličnim čitateljskim vještinama donijela priču na svoj način. Organiziranjem ove aktivnosti zalažemo se za razvoj bitnih životnih vještina, a posebno čitanja i pismenosti.
Tekst i foto: Romina Miletić
:: opširnije ::Minuta za čitanje u Mjesecu hrvatske knjige 2024.
U Mjesecu hrvatske knjige, Hrvatsko čitateljsko društvo pozvalo je knjižnice da se priključe u događanje pod nazivom Minuta za čitanje, pod sloganom Pričaj mi...
O čaroliji izgovorene riječi i važnosti priča, učenici 5. i 6. razreda razgovarali su s knjižničarkom. U uvodnom djelu definirali su strategije čitanja, podjelili ih prema relevantnim kriterijima, a potom su čitali narodnu priču Klesar. Uz pomoć najčešćih 7 strategija čitanja poučavanje je lakše teklo. Kad slušamo dobru priču, vrijeme nam brzo prođe, a uz strategiju sve je lakše.
:: opširnije ::Prvašići i drugašići pričali su i glumili povodom Mjeseca hrvatske knjige "Pričaj mi..."
U ovogodišnjem izdanju Mjeseca hrvatske knjige pod sloganom Pričaj mi… kao tema je istaknuta vrijednost pripovijedanja i kazivanja, posebice onih književnih vrsta koje pripadaju usmenoj književnosti. Knjižničarka se nadovezala na temu narodnih priča te je danas prvašićima i drugašićima u PŠ Šušnjevica ispričala priču Djed i repa. Kako bi sat bio što zanimljiviji, učenici su se okušali u glumi, a šarolika dječja mašta začinila je predstavu sasvim novim likovima pa se tu našla Maca papučarica, dolutao Miš iz velikog svijeta, a sve su promatrali jedna krava Milka i ovčica koje su na kraju pripomogle skuhati maneštru s repom. Pravo slavlje! Svi su se složili da će čitati bar 6 minuta dnevno jer smanjuje stres, a za na vrata izradili su važan znak: MOLIM, MALO MIRA, ČITAM!
Tekst: Romina Miletić
Foto: Alenka Brenković
:: opširnije ::Učenici razredne nastave pješačili i razgledali kaštel Kožljak povodom Međunarodnog dana pješačenja u okviru zavičajnog projekta
Međunarodni dan pješačenja učenici razredne nastave pod vodstvom svojih učiteljica, obilježili su na najbolji mogući način – pješačenjem.
U petak, 11. listopada uputili su se stazom od Zagrada do kaštela Kožljaka smještenom na zapadnim padinama Učke povrh Čepićkog polja, uživajući šumskim putem u šarenilu i jesenskim mirisima. Izvanučionička nastava planirana u okviru zavičajnog projekta „Kragulj z Kršana“ realizirana je s ciljem razgledavanja i upoznavanja baštine, starog kaštela Kožljaka, smještenog na strmoj litici uz stari put koji je povezivao Istru s Liburnijom.
Nakon kratkog predaha, uživali su u prekrasnom pogledu koji seže preko Čepićkog polja do Kršana, Pićna, Gračišća u daljini… a crtice iz povijesti kaštela i priče iz usmene predaje prema knjizi Čarobna Istra Zdenka Bašića ispričala im je školska knjižničarka. Uz malo animacije i dramskih pokreta vrijeme druženja je brzo prošlo, a tik pred kišu uspjeli su ukrcati se u autobus te se vratiti u školu. Pravi bijeg od užurbane svakodnevice.
Tekst: Romina Miletić
Foto: Jasminka Zahtila
:: opširnije ::Povodom obilježavanja Dana rumunjskog jezika Udruga Rumunja pozvala nas je u Rijeku
Udruga Rumunja financiranjem prijevoza i zakuske zaslužna je za realizaciju terenske nastave u Rijeku. Povodom obilježavanja Dana rumunjskog jezika, učenici predmetne nastave u četvrtak 12. rujna pozvani su u Circolo – Comunita degli italiani Fiume na svečanost jezika i tradicije, u odličnoj organizaciji rumunjskih diplomatskih predstavnika Aline Dobrescu, predsjednice Udruge Rumunja iz RH i Delie Vorkapić, djelatnice Počasnog konzulata, a potom su se učenicima obratili u prigodnom govoru.
Za tu priliku pozvana je posebna gošća, Diana Tivu, poznata rumunjska spisateljica i ilustratorica, u predstavljanu učenicima prezentirala je kreativni proces nastajanja slikovnica, a potom su učenici imali priliku izraziti se likovno u kreativnoj radionici i razgledati malu izložbu maketa tradicionalnih kuća iz različitih regija Rumunjske. Spisateljica i ilustratorica vješto implementira tradiciju u svoje priče i slikovnice za djecu, a učenicima je pokazala svoju zadnju slikovnicu Caruta – Casuta. Nakon ugodnog druženja i u opuštenoj atmosferi učenicima je darovala svoje slikovnice, a stvorio se popriličan red za autogram simpatične autorice. Posebno se autorici razveselila naša mala umjetnica, osmašica Leona Runko u razmjeni svojih autograma i slikovnica.
Terenska nastava nastavljena je posjetom Astronomskom centru Rijeka gdje su učenici razgledali zvjezdarnicu s teleskopom, niz dvorana i pratećih sadržaja te u digitalnom planetariju pratili zabavni animirani film „Kaluoka'hina – začarani greben“, snimljen baš za prikazivanje na full dome kupoli, odnosno kupoli 360° te zato pruža poseban doživljaj. Uzbudljiv i poučan, ovaj animirani film ujedno podiže svijest o potrebi očuvanja okoliša. Edukativno predavanje o potrazi za pomrčinom sunca na putu u SAD-u u travnju ove godine, prenio nam je Lovro Pavletić, predsjednik Astronomskog akademskog društva – Rijeka. Za kraj saznali smo dvije zanimljive informacije, sljedeća djelomična pomrčina sunca dogodit će se 2026. godine, a vidljiva u Hrvatskoj bit će tek 2081. godine pa tko doživi.
Tekst i foto: Romina Miletić
:: opširnije ::Ideja za ljetne praznike - provedi ljeto u radionicama Gradske knjižnice Labin
:: opširnije ::Prezentacijom slikovnice Fleki igra njuškomet iznenadila je naše učenike labinska spisateljica Josipa Milevoj
Učenike razredne nastave iznenadila je danas prezentacijom svoje nove slikovnice Fleki igra njuškomet naša već dobro znana labinska spisateljica Josipa Milevoj. U jednosatnom druženju saznali su sve o njuškometu i njuškometnim igračima. Učenici su uz pomoć spisateljice polako odgonetali skrivalice o osobinama pasa i poznatim reprezentativcima, učili o hrvatskim pasminama, otkrivali svoj zavičaj, naučili značenje nekoliko nepoznatih riječi te se upustili u igru slušajući ulomke iz priče. Uz Flekija, glavnog njuškometaša u priči, uživali su u njegovim mudrim izborima, a osjetili i dašak romantike.
Spisateljica je mnogobrojne avanture svoga psića Flekija opisala u dosad tri objavljene slikovnice: Flekijeve pustolovine, Venio, Fleki i Figaro te Fleki igra njuškomet koju je ovom prigodom i predstavila. Uz navedene, napisala je i slikovnicu Cecilija i slonica Lanka, a članica je Istarskog ogranka Društva hrvatskih književnika.
:: opširnije ::Naši četvrtaši u radionici "Pišem ti pismo" iz projekta MZO-a "Ruksak (pun) kulture"
Projekt Ruksak (pun) kulture jedinstveni je kulturno-edukativni program na državnoj razini koji pokreće Ministarstvo znanosti i obrazovanja kao dopunski program potpore kurikulumu osnovne škole. Provođenjem programa želi se omogućiti dostupnost, približavanje umjetnosti i kulture djeci i mladima, poduprijeti razvijanje njihove estetske kulture, općenito senzibilizirati djecu i mlade za područje umjetnosti i kulture.
Nakon prijave, i naši su učenici odabrani za sudjelovanje te smo tako dobili priliku za provođenje programa među četvrtašima. S velikom radošću ugostili smo jednu zanimljivu gošću, Ivu Bezinović-Haydon koja je svojom mirnoćom, znanjem i kreativnošću odmah zaokupila pažnju naših učenika. Iva je diplomirala kroatistiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu te je i spisateljica s velikim iskustvom rada s djecom, a jučer je realizirala radionicu pod nazivom „Pišem ti pismo“.
U radionici “Pišem ti pismo”, naša je gošća kroz zabavne aktivnosti čitanja i pisanja raznovrsnih pisama (službenih i osobnih - molbe, žalbe, zahtjevi, čestitke, pozivnice, zahvale…), potakla učenike na kritičko mišljenje i na stukturiranost i fokus pri izražavanju. Uz to razvijala je i samostalnost, empatičnost i samopouzdanje pri izražavanju želja i potreba.
Cilj radionice je bio usvajanje formalnog znanja o tome što je pismo, u kojim ga situacijama pišemo i kako ga pravilno strukturiramo, a svaki je učenik završio radionicu s gotovim pismom. Ovom radionicom naša je gošća - umjetnica približila učenicima umjetnost i kulturu na najbolji mogući način, a mi se nadamo da je to tek početak jedne lijepe suradnje. Veliko hvala.
Danas ću biti..., radionica povodom Noći knjiga 2024.
Povodom Noći knjige, nacionalne manifestacije koja u središte svojeg interesa stavlja djela, njihove tvorce i čitatelje, održali smo 23. travnja sa šestašima poseban sat hrvatskog jezika u knjižnici. Nadovezali smo se na ovogodišnju temu, pod nazivom Kad je prizma kataklizma: knjige za izazovna vremena te u knjigama potražili utjehu i motivaciju za promjene. U radionici „Danas ću biti…“ porazgovarali smo o upravljanju osjećajima stresa i anksioznosti te zaključili kako uz dobru knjigu, čitanje i razne vježbe potpune svjesnosti i opuštanja, možemo mijenjati sebe, a onda i ishode koji su pred nama. U raznim aktivnostima sa školskom knjižničarkom učenici su razvijali svoje strategije smirivanja tijela kako bi uspješnije djelovali. Za kraj, naravno da nije izostala ni terapeutska priča kao razrješenje te bezbroj novih mogućnosti koje prije nismo uočavali.
:: opširnije ::
Književni susret "Kapelin" povodom Mjeseca dječje knjige
U utorak, 9 travnja 2024. našu su školu posjetile autorice dječje slikovnice „Kapelin“. Ugostili su ih učenici od 1. do 6. razreda, a povodom Mjeseca dječje knjige, u organizaciji školske knjižničarke Romine. Katarina Brajdić Divšić, Ana Dundara Pajić i Majda Milevoj Klapčić, tri učiteljice, udružile su svoje kreativne snage i predstavile svoju autorsku slikovnicu „Kapelin“, običnu priču o neobičnom Labinjanu kroz interakciju s učenicima. Uz zanimljivu pitalicu i odjevni vremeplov, učenici su se kroz priču o dječaku Matiji upoznali sa životom i djelom velikog istarskog reformatora i najpoznatijeg Labinjana - Matiji Vlačiću Iliriku. Slikovnica kroz rubriku „Jeste li znali?“ donosi i mnoge zanimljivosti i manje poznate činjenice o vremenu u kojem je ovaj velikan živio i radio koju su naši učenici doživjeli poput male avanture, uz pomoć autorica. Autorice su za kraj nagradili velikim pljeskom jer kako kažu, bilo im je jako dojmljivo i jedva čekaju ponovni dolazak s novom slikovnicom.
Zahvaljujemo Katarini, Ani i Majdi te Leni iz nakladničke kuće Ljevak bez čije pomoći ne bismo mogli realizirati susret.
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Najavljujemo književni susret u Mjesecu dječje knjige
:: opširnije ::U Mjesecu hrvatskoga jezika obilježili smo Međunarodni dan materinskoga jezika
Materinski jezik je prvi jezik s kojim se susrećemo. Njime se najbolje služimo i najlakše sporazumijevamo, a svakom čovjeku najljepši je i najvrjedniji te smo i mi odlučili proslaviti Međunarodni dan materinskoga jezika u Mjesecu hrvatskoga jezika, od 21. veljače do 17. ožujka. Uz posebne goste i njihove materinske jezike, rumunjski, engleski i španjolski, svečanost je poprimila internacionalnu razinu.
Prva nam se predstavila gospođa Susan Wilson koja dolazi iz Velike Britanije, odnedavno stanovnica Čepića i naša draga nasmijana susjeda. Hrvatski tek uči pa su naše učenice 8. razreda, Nikolina i Loreley, u razgovoru na engleskom jeziku saznale da je slučajno izabrala Čepić za svoj budući dom, najviše zbog prijaznih ljudi, ukusne hrane i neužurbanog života. Ovdje joj se sve sviđa, a najteže se snalazi s jezikom, a pogotovo s čakavskim dijalektom, no svi bar malo razumiju engleski.
Eleni i Roko, učenici 6. i 7. razreda ugostili su gospođu Fefi Gonzalez iz Španjolske. Temperamentna Fefi u tren je zaokupila pažnju, naučila sve učenike predstaviti se na španjolskom iako je priznala koliko joj je teško bilo naučiti hrvatski jezik pa tako još i danas glagole koristi u „infinitiv“, kako ona simpatično otkriva. Za kraj nas je animirala uz ples Macarena.
Gosti iz Rumunjske česti su u našoj školi zbog istrorumunjskog ili vlaškog jezika, koji se govori u obližnjoj Šušnjevici, a mi se godinama trudimo otrgnuti ga od zaborava zbog čega je proglašen zaštićenim kulturnim dobrom. Gospođa Silvia Giorgiu, lektorica pri Katedri za rumunjski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Zagrebu i gospodin Eduard-Corneliu Nicolescu, administrator u Veleposlanstvu Rumunjske u Zagrebu predstavili su nam svoja zanimanja, tradicionalne običaje Rumunjske u razgovoru na engleskom jeziku, a potom su učenicima održali zanimljivu radionicu izrade tradicionalne martenice - rukotvorine izrađene od crvenih i bijelih vunenih niti te porukom dobrih i pozitivnih osjećaja i očekivanja. Izrada martenice je rumunjski kulturni običaj povezan s 1. ožujkom, kako nam je pojasnila gospođa Silvia, sačuvan od davnih vremena kako bi se proslavio početak proljeća ali se smatra i srećonošom.
U isto vrijeme u holu škole održala se izložba posvećena poznatim Rumunjima koji su svojim iznimnim postignućima u glazbi, književnosti, slikarstvu, sportu i povijesti zaslužili svoje mjesto među najznačajnijim osobama rumunjske nacionalnosti, ali su ostavili i neizbrisiv trag cijelom čovječanstvu. Samo neki od njih su izumitelj Aurel Vlaicu, gimnastičarka Nadia Comăneci, književnica i aktivistica za prava žena Sofia Nădejde, slikar Nicolae Grigorescu, povjesničar Nicolae Iorga, skladatelj George Enescu te mnogi drugi.
Jezici su neprocjenjivo blago i zato imamo obavezu čuvati ih, naglasila je naša ravnateljica Mirela Vidak, u prigodnom govoru, te je za kraj, recitirala pjesmu na čakavskom dijalektu „Dica su lipota svita“. Uspješnim prijevodom pjesmice na engleski završili smo današnju manifestaciju utemeljenu 1999. godine pri Organizaciji za obrazovanje, znanost i kulturu pri Ujedinjenim narodima (UNESCU).
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Valentinovo tradicionalno obilježavamo i slavimo...
Danas je u našoj školi bilo sve prepuno ružičaste i crvene boje, srca i slatkiša, a sve povodom Dana zaljubljenih ili Valentinova. Od jutra su uzbuđena srca pogledavala crveni poštanski sandučić koji je cijeli tjedan stajao u školskom hodniku i primao slatke, drage, posebne, šarene, prijateljske, zaljubljene poručice ili pisamca jer pravi je trenutak za reći nekome da ti je važan/važna, uputiti gestu, zahvaliti za prijateljstvo ili jednostavno napisati što je ljubav. Uzbuđenje je poraslo kada smo na Zaljubljenom satu otvorili sandučić. Lijepe i zaljubljene poruke je poštar Amor podijelio u tišini, a mudre misli o ljubavi pročitali smo na glas. Dodali smo i zrnca lijepih poznatih misli, nekoliko zaljubljenih pjesmica, a nasmijali smo se zaljubljenim vicevima. Za kraj, plesali smo prateći ritam energične pjesme.
Sat nam je prošao u trenu. A tek je 14.00 sati, ostaje cijelo popodne za lijepi potez, gestu, zahvalu ili pisamce, … važnoj osobi.
:: opširnije ::
Uspješno smo sudjelovali na općinsko-gradskom LiDraNu 2024.
Općinsko-gradsko literarno, dramsko-scensko i novinarsko stvaralaštvo učenika, LiDraNo 2024., organizirala je škola domaćin OŠ „Vitomir Širola-Pajo“ Nedešćina u četvrtak, 8. veljače. Naši vrijedni učenici zasjali su na maloj pozornici Doma „Poldrugo Valentin“ pred punom publikom i izabranim Povjerenstvom, u kategoriji dramsko-scenskog stvaralaštva. Naše dvije najmlađe učesnice iz PŠ Šušnjevica Leona Flegar i Alesija Načinović, pod mentorstvom učiteljice Alenke Brenković kazivale su poeziju Ševina jutarnja pjesma, Grigora Viteza i Tri nonice, Draga Gervaisa. Petašica Leona Mart kazivala je dijalektalnu pjesmu Ča se moren poć igrat?, autorice Mirele Vidak, a šestašica Eleni Fable monolog Školska zadaća, autorice Anite Šojat, obje pod mentorstvom knjižničarke Romine Miletić.
Veoma uspješno sudjelovali smo u kategoriji literarnog stvaralaštva te su tri rada naših učenika razredne nastave predložena za županijsku razinu. Čestitamo Diegu Načinoviću, učeniku 2. razreda, na literarnom radu Zvončar, pod mentorstvom učiteljice Alenke Brenković iz PŠ Šušnjevica te učeniku 4. razreda Kristanu Rovišu iz PŠ Kršan, na radu Moj otac. Rad je nastao pod mentorstvom učiteljice Mirjane Rabar kao i literarni rad Zašto sunce?, učenika 4. razreda Bartola Vukića, iz PŠ Kršan.
Čestitamo našim učenicima i učiteljicama te im želimo puno uspjeha na županijskom, u Puli!
Eleni Fable, Leona Mart, Diego Načinović, Leona Flegar, Alesija Načinović i učiteljica Alenka Brenković
Kristan Roviš i Bartol Vukić
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Za radio emisiju "Mali svijet velikih misli" predstavili smo projektne aktivnosti "Priče iz košnice"
Četvrtak je vrijeme za Mali svijet velikih misli na Radio Istri pa je novinarka Marina Mejak gostovala u našoj školi, u srijedu, 7. veljače kako bi snimila materijal za novu emisiju. Naši marljivi učenici, pod vodstvom učiteljice Ive Rukavina, voditeljice ovogodišnjeg zavičajnog projekta te učiteljice Mikele Banko Lukšić predstavili su naše projektne aktivnosti „Priče iz košnice“. Emisija je emitirana ovog četvrtka, a možete je čuti OVDJE.
:: opširnije ::
Neponovljivo blagdansko iskustvo na terenskoj nastavi u Rijeci
Napokon mjesec kojeg djeca željno iščekuju cijele godine, o njemu razmišljaju i znatiželjno propitkuju. Prosinačko jutro bez kiše, ponedjeljak, 4. prosinca, učenici RN sa svojim učiteljicama i knjižničarkom doživjeli su neponovljivo blagdansko iskustvo na terenskoj nastavi u Rijeci. U sklopu Rijeka Adventa posjetili su ekskluzivnu poslovnicu Poštanskog ureda Djeda Mraza kao sastavni dio njegove centralne poštanske infrastrukture iz kojeg će pisma koja su učenici pažljivo napisali i maštom obojili, putovati na Sjeverni pol ekspresnom sobovskom linijom. Djed Mraz ih je u svom uredu i osobno dočekao te su mu na uho šapnuli svoje želje, a uz simpatične vilenjake i dodatna iznenađenja Plodina, sve je poprimilo čaroban sjaj, a da sve bude „vidljivo“ pobrinuo se Foto Kurti.
Kratko su prošetali riječkim Adventom, divili se najvećim kuglicama na najvećem boru, predahnuli na Klupici božićnih uspomena, pojeli fritule i obišli šarolike adventske kućice, a sve kao uvod u još jednu sjajnu priču, Božićnu priču Charlesa Dickensa, u režiji Renate Carole Gatica i izvedbi malih i velikih glumaca Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca.
Planetarno poznata priča o Ebenezeru Scroogeu, škrtom direktoru banke i tri božićna duha, prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, dirljiva je lekcija o istinskim ljudskim vrijednostima. Otvorenih srca, i još prepuni dojmova te sniježnih kazališnih pahulja, ušli smo u autobus i krenuli u školu.
A prosinačka čarolija je tek počela…
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Povodom Svjetskog dana djece uključili smo se u on line 15. Festival prava djece
Povodom Svjetskog dana djece, koji se obilježava svake godine 20. studenoga, uključili smo se, on line, u 15. Festival prava djece. Sudjelovali smo s učenicima 5., 6. , 7. i 8. razreda na satovima SRO. Nakon odgledanih kratkih filmova, snimljenih diljem hrvatskih dječjih filmskih klubova i udruga, školska knjižničarka je sa učenicima realizirala tematske radionice na jednu od aktualnih tema o kojima progovara izabrani film. Ovogodišnji Festival posvećen je temi: Pravo je vrijeme za slobodno vrijeme! Učenici su se rado uključivali i iznosili svoja mišljenja o zanimljivim temama.
Festival prava djece organizira Udruga za promicanje stvaralaštva i jednakih mogućnosti Alternator, a s ciljem podsjećanja na obvezu koju su potpisivanjem Konvencije o pravima djece preuzele zemlje svijeta. Festivalom se prije svega želi skrenuti pozornost na prava djece i mladih koristeći alate filmske umjetnosti za poticanje rasprava među djecom. Dječje stvaralaštvo važan je dio Festivala jer putem filmova djeca se obraćaju izravno svojim vršnjacima i pričaju im o temama koje su im bliske i zanimljive.
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Pohvaljeni učenici na jubilarnom završnom natječaju "Ca je ča"
Jubilarnim književnim susretom Gradska knjižnica Labin organizirala je završnicu literarnog natječaja Ca je ča. Pjesnička večer, domoćoj besedi u čast, okupila je dijalektalne pjesnike, učenike i njihove mentore te mnogobrojne ljubitelje lijepe pisane riječi, dijalektalne poezije na jedinstvenoj i prepoznatljivoj cakavici i čakavici. Između 54 pristiglih učeničkih radova, i radovi naših učenika su zapaženi i pohvaljeni. Pohvalnice su dobili Leon Rade, za rad Nonetova fotelja i Dora Rade, za rad Ulike, uz mentoricu Sanju Celić, Sara Juran za rad Pozno leto uz mentoricu Mirjanu Rabar te Matej Krajcar za rad Balota s mentoricom Stefani Floričić. Čestitke učenicima i mentoricama!
Tekst: R.M. Foto: M.R., S.C., S.F.
:: opširnije ::Kako žive pčele - o Pričaonici za učenike razredne nastave
Školska knjižničarka je u listopadu organizirala prve satove Pričaonice, za učenike nižih razreda, a u suradnji s učiteljicama RN. Program je to za učenike nižih razreda s ciljem poticanja čitanja, a vezan za naš ovogodišnji zavičajni projekt „Priče iz košnice“. Aktivnost terapeutskog pripovijedanja priča, ove godine na temu pčela, nakon čega učenici crtaju, izrađuju likove od raznih materijala, bave se origami ukrasima ili glume.
Za početak, slušali su priče iz raznih dijelova svijeta iz knjige Kako žive pčele, autorica M. Butterfield i V. Mineker, a nakon toga istraživali u dječjoj enciklopediji o pčelama, autora P. Socha, zanimljivosti iz svijeta pčela, rješavali rebuse, odgovarali na pitanja. Najviše ih je oduševio tzv. ples pčela kojima pčele komuniciraju, a iznenadio način na koji pčele vide svijet, u ultraljubičastom svjetlu. Pričaonica će se nastaviti zanimljivim pričama nekoliko puta tijekom školske godine.
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Projektna aktivnost stvaranja priče o pčelama iz grčke mitologije
Školska knjižničarka je u suradnji sa učiteljicom hrvatskog jezika, a tijekom Mjeseca hrvatske knjige, započela malu projektnu aktivnost, stvaranja priče, a u sklopu zavičajnog projekta „Priče iz košnice“. Učenici 7. razreda, istraživali su zanimljivosti o pčelama, a nakon što su slušali priču iz grčke mitologije o Zeusu i pčelama, stvarali svoju priču sa zadanim elementima. Najzanimljiviju priču, prema razrednom odabiru, ilustrirat će i snimiti video. Plan je priču prevesti na vlaški, talijanski i engleski u suradnji sa učiteljicama stranog jezika.
:: opširnije ::Uključili smo se u on line Nacionalni kviz za poticanje čitanja 2023. Pronađeni u prijevodu
U Mjesecu hrvatske knjige 2023., manifestacije poticanja čitanja i slavljenja knjiga uključili smo se u Nacionalni kviz za poticanje čitanja. Ove godine nosi naziv Pronađeni u prijevodu. Uz zanimljive online izvore informacija, učenici od 5. do 8. razreda, su učili i rješavali on line kviz, na satovima hrvatskog jezika, uz pomoć školske knjižničarke Romine Miletić, na teme o tri knjige: Alexander von Humboldt, njemačkih autora Volkera Mehnerta i Claudie Lieb (s njemačkoga prevela Lara Hölbling Matković), Nahoče iz Wammerswalda, nizozemskog autora Stefana Boonena (s nizozemskog prevela Svetlana Grubić Samaržija) te Tajni vrt, engleske autorice Frances Hodgson Burnett (s engleskoga preveo Ivan Ott).
Popis finalista objavljen je u petak 3. studenog, a na popisu se iz naše škole nalazi Vito Zrinšćak, učenik 7. razreda.
Na završnoj svečanosti Nacionalnog kviza za poticanje čitanja, 15. 11. 2023. u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu javno se izvlače glavna i utješne nagrade, uz prigodan kulturni program. Vitu želimo puno sreće u završnom izvlačenju sretnih dobitnika i dobitnica ovogodišnjih nagrada!
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::Drugaši i trećaši o rječnicima povodom Mjeseca hrvatske knjige
U Mjesecu hrvatske knjige učenici drugog i trećeg razreda PŠ Kršan sa školskom knjižničarkom učili su o raznim vrstama rječnika, tražili nepoznate riječi na talijanskom i engleskom jeziku (jezicima koje uče) te tražili značenje na hrvatskom jeziku. Na kraju su izradili jednu stranicu rječnika s riječima koje počinju njihovim slovom imena. Ideja o rječnicima nastavlja se izvrsno na ovogodišnju manifestaciju Mjeseca knjige koja nosi naziv Književnost bez granica!, a cilj je ukazati na važnost prevoditelja. Podsjetiti na neprocjenjivu vrijednost književnog prevođenja zahvaljujući kojemu strana književnost, njezini klasici i suvremenici, hrvatskim čitateljima prestaju biti strani.
Ugostili smo Josipa Vretenara, lokalnog spisatelja, ususret Mjesecu hrvatske knjige
Ususret Mjesecu hrvatske knjige, manifestacije kojom slavimo knjige i čitanje, ugostili smo danas gospodina Josipa Vretenara, iz Nove Vasi koji nam je predstavio svoje literarne uratke na čakavskom narječju. Potaknuti njegovim sudjelovanjem na ovogodišnjoj manifestaciji Pićonski feroli i feralići, pozvali smo ga da nam otkrije kako nastaju ove lijepe pitke priče u pjesmi koje su učenici sa zanimanjem slušali. Djelić tradicije i običaja su tako sačuvane u njegovim pjesmama od zaborava, a nadamo se da će ih naši učenici još dugo čuvati u srcu. Saznali smo, u razgovoru s učenicima, da gotovo svaka familija u okolici posjeduje i neki posebni predmet što ga gospodin Josip izrađuje u slobodno vrijeme, od saponele do lopatice za tartufi, malo umjetničko djelo izrađeno s ljubavlju. Naši učenici od 3. do 8. razreda počastili su ga svojim prvim uratcima na zavičajnom govoru te dobili veliki pljesak, a vjerujemo kako će ih ovaj susret potaknuti na daljnje literarno stvaralaštvo jer kako nam je rekao gospodin Josip - za sve se najde vremena, samo treba bit strpljiv i uporan. Veliko hvala na gostovanju, a kad pjesme jednom budu u knjigi, vidimo se ponovo!
Tekst: R.M. Foto: M.B.L., J.Z.
:: opširnije ::Prvaši u školskoj knjižnici povodom Dječjeg tjedna
U školskoj knjižnici prvaši su sa svojim učiteljicama boravili tijekom Dječjeg tjedna. Veseli su se uz priču Točka, autora P.H.Reynoldsa. Priču o neobičnoj djevojčici Vašti koja je otkrila svoj talent za crtanje sasvim slučajno uz pomoć svoje učiteljice ispričala im je školska knjižničarka, a potom su otkrivali svoje talente u razgovoru. Kako bi zaokružili ovaj lijepi školski sat, učenici su, po uzoru na djevojčicu iz priče, izrazili svoj likovni talent u točkicama.
Tekst i foto: R.M.
:: opširnije ::« Ožujak 2024 » | ||||||
Po | Ut | Sr | Če | Pe | Su | Ne |
26 | 27 | 28 | 29 | 1 | 2 | 3 |
4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 |
18 | 19 | 20 | 21 | 22 | 23 | 24 |
25 | 26 | 27 | 28 | 29 | 30 | 31 |
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 |
Mediji |
• Glas Istre |
• Radio Labin |
• Labinstina |
• LC Labin |
• 5portal Labin |
Ostalo |
• Opcina Krsan |
• TZ Krsan |
• Opcina Labin |