preskoči na sadržaj
Zavičajni projekti

Institucionalizacija zavičajne nastave IŽ

_________________________________________________________________________________________

Novi život se rađa - školska godina 2018./19.  

Novi život se rađa je zavičajni projekt školske godine 2018./19.  pri Institucionalizaciji zavičajne nastave Istarske županije. Okosnica projekta bit će dijete i  običaji vezani uz rođenje djeteta.  Istraživanje će se odnositi na  prošlost i u okviru zavičaja. Istražit će se podaci iz knjiga rođenih pri župama  s  posebnim naglaskom na demografsko kretanje. Istraživat će se priče i legende, kao i vjerski običaji  i uloga Crkve u životu djece. Proučit će se narodna medicina,  liječenje djece/trudnica/rodilja ljekovitim i samoniklim biljem te narodna vjerovanja.

Poseban naglasak bit će na:

  • pripremama za rođenje djeteta
  • vjerskim obredima vezanim uz rođenje (krštenje)
  • dječjoj odjeći i obući (svakodnevnoj i svečanoj)
  • dječjim pjesmama i  uspavankama
  • tradicionalnoj svakodnevnoj   prehrani trudnice/rodilje i malog djeteta te  običajima  za stolom s posebnim naglaskom na darivanje djece
  • tradicionalnom načinu života u obitelji te ulozi djeteta.

Na posebnoj grupi  INA - Istrorumunjski govor izradit će se listići s crtežima i pripadajućim  riječima.

Za mjesta održavanja aktivnosti predviđa se Čepić i okolica te terenska nastava u Pazin.

Cilj projekta Novi život se rađa je istražiti, upoznati i afirmirati  osobitosti  i vrijednosti vezane uz projekt,  poticati kreativno  povezivanje zavičajne nastave s nastavnim programima te njihova  implementacija. Razvijat će se učeničke sposobnosti, potreba za samostalnim učenjem i cjeloživotnim obrazovanjem. Poseban cilj je njegovanje  zavičajnosti u širem interkulturalnom i multikulturalnom kontekstu, kao i poštivanje  pravila timskog rada. Konkretniji ciljevi su senzibiliziranje učenika za  upoznavanje  i njegovanje tradicijskih običaja, igara, pjesme, plesa,  govora , odijevanja, prehrane i liječenja.

Realizacija projekta planirana je  od rujna 2018.  do travnja 2019. godine. U svibnju 2019. predviđeno je  sudjelovanje  na Festivalu zavičajnosti u Umagu.

FILM - NOVI ŽIVOT SE RAĐA

Novi život se rađa - aktivnosti

Nekad je ovako bilo...

Nekad je ovako bilo...

„Kako je to nekad bilo… zastanimo na trenutak, vratimo se mislima u prošlo stoljeće, u vrijeme kada su naše pra–pra-none donosile djecu na svijet. Kakav je bio život tadašnjih žena-trudnica, kakvi su bili običaji kada se dijete rodilo, krstilo? Je li se slavilo rođenje i krštenje? Koja jela su se tada spremala? Koliko dugo i kako se „čuvala“ majka nakon rođenja?

Vrlo je zanimljivo i neobično zaviriti u prošlost  naših  predaka i otkriti nešto novo, nešto posve drugačije od danas. Tko  zna koliko se toga promijenilo i kako je život tada izgledao?  Mobitele sigurno nisu imali, a možda ni televizor. Mi danas uopće ne možemo zamisliti život bez toga!“

Tako je danas, na Dan kruha i zahvalnosti za plodove zemlje započela priču o običajima naša školska pedagoginja, Nada Švraka, koordinatorica aktivnosti i našeg ovogodišnjeg školskog projekta pod nazivom „Novi život se rađa“.

Izložba u školskom hodniku

Današnje aktivnosti su se baš dobro uklopile u naš projekt. Povezali smo Međunarodni dan starijih osoba koji se tradicionalno obilježava početkom listopada s današnjim danom - Svjetskim danom hrane kada iskazujemo zahvalnost na plodovima zemlje.

U prvoj aktivnosti pod nazivom  „Nekad je ovako bilo“ prisjetili smo se nekadašnjih lokalnih običaja. U posebno uređenom prostoru ispunjenim simbolima prošlosti, ugostili smo tri starije mještanke, tri žene, tri majke. Od majki, ipak, sve počinje. One u sebi nose i donose novi život. Tako su na vrlo simpatičan i zanimljiv način svoje priče pričale gospođa Katica Žulić (možda i najstarija mještanka Čepića), gospođa Vanda Načinović i gospođa Anita Prusić. Otvorile su nam svoje škrinjice sjećanja i uspomena. Podijelile su s nama sve radosti i poteškoće koje jedna žena prolazi u najposebnijim i najdelikatnijim trenutcima svoga života.

Teta Anita pokazala je novorođenačku opravicu (puntin, pelene, kapicu, čarapice, benkicu i čipriju) svojih kćeri rođenih 60-ih godina i tadašnji način povijanja djeteta u „fašu“.  Kako se pripremala tadašnja „paljarica“ spravljena od lišća kukuruza te trudnička moda pedesetih, pokazala nam je simpatična i vedra 83-godišnja teta Vanda koja je za ovu priliku zorno dočarala izgled nekadašnje trudnice odjenuvši svoju trudničku „flajdu“ ispod koje je bio – kušin. Naš je prostor teta Katica upotpunila starom „kofom“ iz 50-tih godina, a čitavi susret oplemenila pričom na koju nitko nije ostao ravnodušan.

Tradicijski objed povodom krštenja

U goste smo ovom prigodom pozvali i velečasnog Dragutina Petrovića koji nam je govorio o sakramentu krštenja i značenju pojedinog simbola tog svetog čina.

Iako su priče bile vrlo zanimljive, našu koncentraciju povremeno su poljuljali neodoljivi mirisi koji su, šireći se iz kuhinje, škakljali naše nosiće.

Naime, naše vrijedne kuharice pripremile su hranu u sklopu druge aktivnosti pod nazivom „Za loncem i stolom“ kojom smo željeli zaviriti u tradicijske recepte koji su nekada (ali i danas) spravljani u posebnim prigodama kao što je, primjerice, krštenje. Našim smo gostima na kraju susreta uručili skroman poklon kojeg su izradili učenici produženog boravka u znak zahvalnosti za doprinos našem projektu te ih pozvali da zajedno sa nama uživaju u hrani spremljenoj po uzoru na nekadašnji tradicionalan svečani ručak koju je blagoslovio velečasni Petrović.

Na stolu se našlo svega, od juhe od domaće kokoši, fuži, kapuza, kobasica do krafi, domoćega kruha, pandešpanje, fritula i raznoraznih suhih kolača koje su pripremili roditelji učenika mlađih razreda. A oni su čak  i zavirili u svoje tavane, konobe, vetrine i komode te izvukli toliko dragocjenih predmeta kako bi obogatili našu tematsku izložbu. Imali smo prilike vidjeti starinsko aluminijsko i porculansko posuđe, pribor, tavaje, ubruse, čentrine, dječje opravice, pa čak i starinsku kolijevku.

Možemo zaključiti da je današnji dan zaista bio tematski ispunjen. Nakon ugodnog razgovora, finog ručka i bogate izložbe, nadamo se da smo uspjeli približiti našim učenicima jedan segment života njihovih predaka te probudili interes za daljnje istraživačke aktivnosti u sklopu ovoga projekta.

 




Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju
objavio: Administrator   datum: 16. 10. 2018.

Tražilica



Kalendar
« Svibanj 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
Prikazani događaji


Oglasna ploča

E-dnevnik

Korisni linkovi

Obrazovanje


Korisni linkovi
Mediji
 • Glas Istre
 • Radio Labin
 • Labinstina
 • LC Labin
 • 5portal Labin

Ostalo


Brojač posjeta
Ispis statistike od 7. 9. 2017.

Ukupno: 135403
Ovaj mjesec: 149
Ovaj tjedan: 244
Danas: 2

Arhiva dokumenata

Virtualna knjižnica

Virtualna knjižnica Čepić

Virtualna školska knjižnica nastala je u vrijeme trajanja nastave na daljinu kao podrška učenicima, učiteljima, stručnim suradnicima i roditeljima.




preskoči na navigaciju