Da ne zabimo... u susret Elis Baćac

U goste smo pozvali gospođicu Elis Baćac, studenticu kroatistike i kulture i turizma kako bi nam otkrila djelić usmene predaje s lokalnog područja. Naime, Elis Baćac se iz srednjoškolskih dana bavi istraživanjem na temu najpoznatijih mističnih bića Istre te je snimila brojne emisije na tu temu. Snima i zapisuje  priče s istraživanja na lokalnom terenu. Ove godine preuzela je dužnost izvršne producentice Legendfesta u Pićnu.

Prvi dodir s mističnim bićima bila nam je tematska  predstava „Preko grma, preko trna…“ kazališta Tirena iz Zagreba koju smo ugostili u školi u travnju. Kako bismo se bolje uveli u svijet mističnih bića i priča, preslušali smo radijsku emisiju Elis Baćac „Vila more letit sama, a štriga mora zet metlu“ koju je pripremila za Lidrano još 2010. godine u Klasičnoj gimnaziji u Pazinu. Nastavak u OPŠIRNIJE.

Nakon što smo razgovarali o emisiji i pročitali nekoliko tematskih priča zapisanih u knjizi poznatog istarskog autora Drage Orlića, otišli smo na teren utvrditi narativnu plodnost našega kraja. Učenici viših razreda zapisali su potom priče u školi te smo ih uvrstili u malu brošuru „Da ne zabimo…“ koju smo namijenili našoj gošći, a sve s ciljem očuvanja usmene predaje. Veselimo se njezinom dolasku i jedva čekamo da joj ispričamo što smo saznali.

objavio: Administrator   datum: 27. 5. 2015.