Nove knjige Mladena Kopjara u knjižnici

Nakon susreta s piscem u Gradskoj knjižnici, odlučili smo se za tri nova naslova Mladena Kopjara. Naša je školska knjižnica bogatija za Čokoladne godine, Šifra kineske kornjače i Autobus za Mjesec...

ČOKOLADNE GODINE

Roman "Čokoladne godine" vrlo duhovito govori o najvažnijim događajima dječaka Darka od njegovog rođenja do desete godine (najslađim čokoladnim godinama). Darko je stigao u obitelj koja ga je očekivala s nestrpljenjem. Mama, studentica povijesti posljednjih petnaest godina, tata zidar, braća Marko i Žarko i sestrica Ružica koja je spremila sve igračke u kući jer joj stiže nova, ona prava – mali braco.

ŠIFRA KINESKE KORNJAČE

U trgovini kućnim ljubimcima djevojčica Katja opazi skrivenu četverooku kornjaču s liste zaštićenih životinjskih vrsta, te prijateljima Kruni i Goranu objašnjava kako se zasigurno radi o krijumčarenju. Čini se da podlace vodi nemilosrdna Anka hijena, a lijeva joj je ruka cerekavi nećak Zdeslav. Ima li u krijumčarskom lancu kakvu ulogu i Krunin tata Ljudevit? Dječake će od bijesa Anke hijene spasiti zamrznuti bakalar, ali sa strinom će se ponovo susresti tračajući za tajanstvenom pošiljkom. Prije toga morat će zajedno s Katjom otkriti šifru koja se nalazi na oklopu kineske kornjače. Zašto je strini hijeni osobito važan njen plišani krokodil? Tko je Wang Chen, a tko bradati gospodin u sivom sakou? Kad na posljetku pokraj srušene brvnare odjekne rika glasnija i od njenog hrkanja, Anka hijena shvatit će štoje sibirska hladnoća.

AUTOBUS ZA MJESEC

Nova zbirka pripovijedaka na tragu je Čokoladnih godina, sjajno pisanog, duhovitog romana autora koji pred nama iz priče u priču razvija svijet odrastanja maštovitog, znatiželjnog i živahnog dječaka. Svijet je to pun iznenađenja, nesuglasica i nelogičnosti – svijet odraslih. A dječak posjeduje izuzetnu moć zapažanja mnogih detalja koji doista nisu previše logični. Ali, kako kaže autor, svakoga dana u zoru, s ugla maštogradske i djetinjaste ulice kreće autobus za Mjesec. A na stajalištu već čekaju mama i tata s četkicom i pastom za zube.

O piscu:

Mladen Kopjar rodio se u Zagrebu još daleke 1975. godine, u doba crno-bijelih televizora. Najranije djetinjstvo proveo je guleći koljena na asfaltu i igrajući se kauboja i Indijanaca. Usput je završio osnovnu i srednju školu kada je i prestao rasti, no nije odrastao, što mu niti najmanje ne smeta.

Nakon studiranja na Pravnom fakultetu, počeo je pisati priče za djecu i mlade koje objavljuje u vama dobro znanim časopisima Modra lasta, Prvi izbor, Radost i Smib. S vremenom su neke njegove priče uvrštene u čitanke i udžbenike književnosti, pa se time vratio u školske klupe. Ponovno zatrpan knjigama, diplomirao je bibliotekarstvo na Filozofskom fakultetu.

Danas se bavi pisanjem priča, romana i drama. Objavio je romane Trenutak s Tanjom (2004.), Čokoladne godine (2006.), Šifra kineske kornjače (2008.) i Žganci od vanilije (2009.).

Za zbirku priča Ljubav, padobranci i izvanzemaljci dobio je nagradu “Ivana Brlić-Mažuranić” 2008. godine. Već sljedeće godine objavio je zbirku priča Autobus za mjesec. Ako imate mlađu braću i sestre sigurno ste se susreli s njegovim slikovnicama Dinosaur Cvjetko i Plamenko u lovu na mamuta.

Mladen Kopjar živi, radi i jede čokoladu u rodnome gradu.

objavio: Administrator   datum: 14. 3. 2013.

« Svibanj 2024 »