Nove knjige u knjižnici

Tri nova naslova u knjižnici- preporučuju učenici 8. razreda nakon što su pročitali za sudjelovanje u Nacionalnom kvizu za poticanje čitanja:

NACIONALNI KVIZ ZA POTICANJE

ČITANJA 2012.

Ove su knjige nagrađene- PROVJERI ZAŠTO!

J. Matanović, A. Dorić: One misle da smo male

Informiranje o humanom papiloma virusu (HPV) koja je najčešća spolno prenosiva bolest među mladom populacijom i  HPV infekciji još je uvijek nedostatna u svijetu i u nas, a svijest o značaju prevencije nedovoljno razvijena, osobito među spolno aktivnim tinejdžerima i adolescentima. Da bi se ovaj problem približio ponajprije mladoj populaciji, književnica Julijana Matanović i liječnica Anke Dorić stvorile su književno-dokumentarnu priču o jednoj ženskoj sudbini s kojom se isprepliće u jednostavnoj formi izloženo stručno medicinsko štivo.
Ovaj književno-stručno-medicinski uradak ima posebnu javnozdravstvenu vrijednost jer je prvi ovakve vrste u suvremenoj domaćoj literaturi za mlade. Autorice knjigom žele doprinijeti širenju istinitih informacija i stručnih spoznaja o mogućnostima prevencije i liječenja HPV infekcije. Ciljne skupine su primarno mlada populacija, te njihovi roditelji i učitelji.

N. Mihelčić: ZELENI PAS
 Ovaj se roman bavi posljedicama koje drogiranje jednog člana ostavlja na cijelu obitelj i njihove prijatelje. Usprkos tragičnim događajima s kojima je obitelj prisiljena suočiti se, čitajući roman često ćemo se i nasmijati. O zbivanjima naime, saznajemo kroz svjedočenje mlađe sestre, još nedorasle trinaestogodišnjakinje, na pragu puberteta i vlastitih problema s odrastanjem, koja u višečlanoj obitelji traži svoje mjesto i pripadajuću pažnju.

J. Tihi- Stepanić: IMAŠ FEJS?

Kata je odlična učenica osmog razreda jedne novozagrebačke osnovne škole i živi u skladnoj, ali pomalo monotonoj obitelji. Ima brata Buhu i tetu Bibu, a obiteljsku atmosferu dopunjuje i pas Crni.

Kada Kata upoznaje zanimljivog dječaka, svog vršnjaka, njezina najbolja prijateljica Nataly, koja je gotovo uvijek sama kod kuće, počinje se preko Facebooka dopisivati s Tommy Boyem, mladićem puno starijim od sebe. Ne obazire se na Katina upozorenja da bi trebala biti oprezna u komunikaciji s nepoznatim osobama i držati se svojih vršnjaka te se lakovjerno upušta s njim u vezu.

Osim što problematizira sveprisutnost Facebooka u životu djece, roman govori o pritisku potrošačkog društva na mlade, o medijskom senzacionalizmu, prvim ljubavima, prijateljstvu, bratskim odnosima i obiteljima u kojima su se istinske vrijednosti zaboravile. Na poseban način roman otvara pitanja o novim tehnologijama, načinima komuniciranja i društvenim mrežama u čijem se korištenju skrivaju mnoge dobrobiti, ali i rizici koji vrebaju na djecu, osobito onu bez nadzora.

objavio: Administrator   datum: 14. 3. 2013.

« Svibanj 2024 »