Svjetski dan zaštite šuma

Povodom Svjetskog dana zaštite šuma (21. ožujka) u našoj je školi na poziv učiteljice iz biologije Ive Rukavina gostovala diplomirana ing. šumarstva Ana Fornažar iz Instituta za opće korisne funkcije šuma «Josip Ressel» iz Pazina kako bi održala radionicu. Naravno, kakva bi to bila radionica o šumi u razredu kada u okolici škole rastu prekrasne autohtone šume s različitim biljnim i životinjskim vrstama.

Učenici 6., 7. i 8. razreda prošetali su u pratnji zainteresiranih učitelja do obližnje šume uz patok, kako je mještani nazivaju.  Nakon što su odigrali nekoliko igara, bili u  lovu na šumsko blago, poslušali su  predavanje o lokalnim vrstama drveća. Posebno je bilo zanimljivo kada su dobili zadatak  posvojiti jedno stablo. Imenovali su ga, odredili mu starost, uzeli otisak kore i lista, a na kraju su mu se kreativno obratili pjesmicom koje su ga veličale. Neke od uspjelijih radova možete pročitati na našim stranicama.

U prekrasnom okruženju  i u  zanimljivom zamišljenom satu učenici su posebno uživali, a o dojmovima pročitajte u daljnjem tekstu. Vjerujemo da je i predavačica bila zadovoljna postignutim rezultatom jer je zasigurno povećala svijest o očuvanju šuma i šumskih ekosustava  našim učenicima s ovom odlično uspjelom radionicom, što je i primarni cilj Svjetskog dana šuma. Zahvaljujemo joj na darovanim slikovnicama o šumi.

Dojmovi:

Najviše su mi se svidjele igre koje je voditeljica pripremila. Morali smo odabrati jedno stablo te ga izmjeriti, odrediti dob, vrstu  i napisati pjesmicu. Bilo je baš zabavno!

Nina Maria, 8. razred

Dana 28.3.2012. otišli smo u šetnju šumom u pratnji voditeljice iz instituta Ane i naših učitelja. Igrali smo razne igre, smišljali pjesmice, mjerili starost drveća, odgovarali na razna pitanja i slušali zanimljive priče o šumama u našem kraju. Na kraju smo igrali nagradnu igru u kojoj su dva tima dobila nagradu, knjižicu o šumarstvu. Oko podneva vratili smo se u školu i nastavili s nastavom. Bilo nam je odlično i super smo se zabavili. Voditeljica Ana je bila jako dobra i simpatična te se nadamo ponovnom susretu s njom. Najbolje nam je bilo kad smo pisali šaljive pjesmice o našim stablima kojima smo dali ime.

Karmen, Emili i Petra, 7.razred

Najviše  mi se sviđala priča o šumi. Super nam je bilo i dobro smo se zabavili. Najbolje nam je bilo kad smo  pisali šaljive pjesmice.

Silvia, 7. razred

PJESMICE:

DRVO AVA

Ime joj je Ava

ima puno grana.

Tvrda joj je jakna,

sva je od bršljana,

i nema mana.

Eneriko, Tedi, Andy, Anthony i Karmen , 7. razred

DINKO

Naše je stablo u šumi

i baš odlično glumi.

Tanko i debelo,

ali za to je velo.

Naše je stablo neoštećeno i ravno,

a nekada je bilo i slavno.

Dinku Bilić mu je ime

i baš se ponosi time.

Petra, Emili, Donald, Dalibor, 7. razred

objavio: Administrator   datum: 30. 3. 2012.