UZ SVJETSKI DAN POEZIJE

Živahnim pjevom pijetla u obližnjem dvorištu započeo je naš susret sa posebnom gošćom, osebujnom ličnošću i svestranom umjetnicom Zlatom Jurcan Vukelić. Veoma kreativna i nadarena autorica zbirke pjesama «Toncatilić» odmah je zapazila dar našeg susjeda i iskoristila njegovo  kukurikanje za buđenje razdraganih učenika i nastavnika. Ujedno je to bio i znak početka proljeća koje je ove godine stiglo dan ranije.

Svojim posebnim animatorskim darom učinila je ovaj naš susret povodom Svjetskog dana pjesništva 21. ožujka 2012. godine  nezaboravnim. S posebnom  dragošću i vedrinom recitirala je svoje stihove na dijalektu, hrvatskom i talijanskom jeziku te nam  pripovijedala  o  zanimljivim doživljajima iz svojeg bogatog života. Povremeno nas je počastila i svojim  prekrasnim glasom...

Svim svojim bićem uključila je učenike i nastavnike u svoj svijet poezije, mašte i stvaralaštva. Od simpatične grupice učenika nastale su i ilustracije na temu zadanih stihova.  Bilo je tu svega: ptičica, mačkica,  brodića, barkica, mora do mjeseca. Čuli smo razne stihove iz  prva četiri ciklusa njezine zbirke koje, kako nam je objasnila, predstavljaju jedan ljudski život. Posebna poslastica je bila, kako se ona sama izrazila, dijalektalna poezija uokvirena u ciklusu Toncatilić po čemu je i zbirka nazvana. Složenica od starih dijalektalnih riječi «toncati» u značenju plesati  i «tić» u značenju male ptice poslužile su joj kao  nadahnuće u ostvaraju ove zbirke. Poveznica otkriva duhovitu i veselu osobu prepunu vjere u život. Zaista je otplesala svoj zabavan ples i u jednom dahu dovela nas do zadnjeg ciklusa svoje poezije «Assaporare» na talijanskom jeziku i na kraj našeg prekrasnog druženja.

I kako ona kaže poezija je prekrasna, čudesna energija koja živi negdje u dubinama stremeći…a tu nam  je energiju  autorica svesrdno uspjela prenijeti. Zahvaljujemo joj na darovanim knjigama i želimo joj  i dalje neke nove prostore, nove ideje i  nove svjetove.

objavio: Luela Licul   datum: 22. 3. 2012.

« Svibanj 2024 »