U Zagrebu smo obišli Zoo, muzej i knjižnicu

U Zagreb na terensku nastavu uputili smo se u petak, posljednjeg dana u studenom, u ranim jutarnjim satima. Nismo se prestrašili hladnoće koja nas je dočekala u centru. Odmah smo posjetili Zoološki vrt. Zbog hladnoće i zimskog sna životinja, nismo uspjeli vidjeti svih 275 vrsta životinja i 2 225 jedinki koliko ih ima sa gotovo svih kontinenata, ali smo obišli nekolicinu sisavaca, ptica, gmazova, vodozemaca, riba i beskralježnjaka. Prošetali smo gradom kako bismo se upoznali s povijesno važnim središtem, a zatim smo se utoplili u Prirodoslovnom muzeju. Zanimljiva nam je bila izložba komaraca, a još više smo se iznenadili kad smo otkrili i izloške iz Čepića. Fotografirali smo se pored „strašnih“ životinja i krenuli u najveću knjižnicu u Hrvatskoj.

U Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici razgledali smo izložbu Hrvatska glagoljica. Knjižnica je organizirala izložbu u sklopu programa Europske godine kulturne baštine pod sloganom Slovimo glagoljicom. Najstariji hrvatski epigrafski spomenici i tisuće stranica najvrjednijih knjiga i dokumenata ispisanih glagoljicom svjedoče o dugovječnosti i neprekidnu razvoju hrvatske kulture, koja je to pismo ne samo prigrlila već ga i od 13. stoljeća oblikovala u novi, vlastiti sustav poznat kao uglata ili hrvatska glagoljica. Pomalo umorni, ali prepuni dojmova vratili smo se u Čepić u večernjim satima.

objavio: Administrator   datum: 7. 12. 2018.