Svjetski dan učitelja sa zamjenskim učiteljima

Da posao učitelja/ice nije nimalo lagan već da zahtjeva mnogo energije, kreativnosti te niz drugih osobina, uvjerili su se pojedini učenici Osnovne škole Ivan Goran Kovačić iz Čepića, kada su protekle srijede 5. listopada zamijenili uloge sa svojim predmetnim učiteljima, ravnateljicom, pedagoginjom i školskom knjižničarkom, obilježivši time Svjetski dan učitelja.

Vidno uzbuđeni s idejom da će «vladati školom», zamjenske su uloge učenici odradili veoma odgovorno, prethodno pripremivši gradivo koje će taj dan, prema postojećem planu i programu «stvarnog» učitelja, odraditi.

Ovaj svojevrstan projekt polučio je dobre rezultate. Pored, neizbježne opuštene atmosfere koja u granicama normale nikada nije na odmet, stvarni su učitelji, koji su tog dana sjedili u školskim klupama, mogli zamijetiti kako se njihovi učenici snalaze u, njima do tad nepoznatim uvjetima i ulogama i mogu li se uopće nositi s nepredvidivim situacijama. S druge pak strane, zamjenski učitelji koji su kao učenici ponekad nestašni, odlučili su da više nikada neće ometati nastavu. Ili će to pak činiti rjeđe.

Napomenimo i to da je ovom danu prethodio cijeli jedan proces. Od raspisivanja natječaja od strane Vijeća učenika Škole za popunjavanje slobodnih radnih mjesta za sve predmetne nastavnike, ravnateljicu i stručne suradnike, preko zaprimanja potrebne dokumentacije, izbora kandidata, pa sve do objave rezultata natječaja.

Dok su pravo na prijavu na natječaj imali učenici 7. i 8. razreda, u nižim razredima uloge su zamijenile učiteljice sa svojim učenicima.

Dojmove zamjenskih učitelja pročitajte u nastavku teksta:

Petra Honović, zamjenska ravnateljica i zamjenska učiteljica hrvatskog jezika: " U uredu je bilo puno posla, ali je bilo zabavno jer su svi bili dobro raspoloženi. Surađivala sam s pedagogom, knjižničarkom i s učiteljima. Posjetilo me dosta zamjenskih i pravih učitelja. Jako mi se sviđao posao ravnateljice naročito kad sam posjećivala zamjenske učitelje."

Karmen Rabar, zamjenska knjižničarka i zamjenska učiteljica glazbene kulture: " S dnevnikom u rukama kročila sam u učionicu nestašnog šestog razreda. Pjevali su i igrali se. Ipak bili su jako dobri i slušali su me kao pravu učiteljicu. Na početku sam imala malo treme ali što se sat približavao kraju sve sam bila opuštenija.  I u ulozi knjižničarke dobro sam se snašla. Fotografirala sam događaj tog dana te sam se detaljnije upoznala s radom svoje "kolegice". Ovo bih iskustvo htjela ponoviti i sljedeće školske godine. "

Emili Šegon, zamjenska učiteljica matematike i tjelesne zdravstvene kulture: " Osmaši su pozorno slušali i bili su mirni dok sam puno više energije utrošila na moje prijatelje iz sedmog razreda koji su bili najživlji. To mi je ujedno i pomoglo da shvatim kako našim učiteljima nije lako predavati dok ih ometamo.

U četvrtom razredu predavala sam tjelesnu i zdravstvenu kulturu i uživala sam jer smo boravili na svježem zraku. Još kao mala djevojčica voljela sam se igrati učiteljice sa svojim prijateljicama. Sada razmišljamm da bih se mogla tim poslom baviti u budućnosti. Drago mi je da sam dobila priliku vidjeti i doživjeti kako to u stvarnosti izgleda. Bilo mi je jako lijepo i korisno iskustvo."

Dalibor Fumić, zamjenski učitelj tjelesne i zdravstvene kulture: " To mi se svidjelo. Učitelji su bili učenici i s njima smo se šalili. Bilo je lijepo. Poručujem "učenici" Dijani da nas drugi put ne ometa."

objavio: Administrator   datum: 7. 10. 2011.