Obilježili smo Svjetski dan pripovijedanja u PŠ šušnjevici

Ljepoti otkrivanja neistraženih svjetova, pod nazivom Svjetski dan pripovijedanja koji se obilježava 20. ožujka, priključili smo se ove godine u prekrasno obnovljenoj PŠ Šušnjevica. Veselim školarkama su naše vrijedne sestre Ani i Natali Krajcar, na svoj način pripovijedale priču Kako je nastalo Čepićko jezero, i to na vlaškom, žejanskom  ili istrorumunjskom jeziku, a sve u okviru projekta očuvanja vlaškog jezika, nematerijalnog kulturnog dobra. Odjenule su prekrasne haljinice te poput vila pričalica uz malo čarobnog praška prenijele glas o divu koji je zbog ljubavi pustio vodu iz svoje kade te je tako nastalo Čepićko jezero. Priča je nastala na satu hrvatskog jezika prema ideji učenika Franka Belčića iz 8. razreda, a onda smo je odlučili oslikati na satovima likovnoge kulture i udahnuti joj život u dramskom izričaju na jezičnoj grupi. Male drugašice i trećašice razveselile su se pričom te zabavile u pomalo bajkovitom okružju.

Riječ je o globalnoj proslavi umijeća usmenoga pripovijedanja, a slavi se svake godine na proljetni ekvinocij. Toga dana ljudi diljem svijeta pripovijedaju i slušaju priče na brojnim jezicima i na brojnim mjestima, tijekom dana i noći. Sudionici dijele svoje priče i nadahnuća, učeći jedni od drugih i stvarajući međusobne kontakte.

objavio: Arijana Mikuljan Glušić   datum: 28. 3. 2017.