Naši učenici i učitelji u Rumunjskoj

Radionica rumunjskog plesa i pjesme

Učenici naše škole boravili su od 12. do 19. srpnja 2016. godine s u ljetnom kampu u Sulini u Rumunjskoj. Kamp je organiziran za djecu i njihove roditelje, potomke Rumunja u drugim državama. Sudjelovalo je trinaestero naših učenika, dvije mame i dvije učiteljice. Cijeli program boravka financira Ministarstvo vanjskih poslova Republike Rumunjske. Nastavak u Opširnije.

Put je organiziran autobusom do grada Tulcea koji je središte pokrajine u kojoj se nalazi Sulina. U Tulcei smo se ukrcali u brod kojim smo se vozili do Suline. Sulina je najistočnije mjesto Rumunjske,  nalazi se na samom ušću Dunava koji utječe u Crno more.

Osim naših učenika u kampu su bile grupe iz Ukrajine, Kanade, Moldove, Srbije i Izraela. Organizirale su se razne aktivnosti u kojima su sudjelovali i naša djeca. Igrao se nogomet, košarka, odbojka na pijesku (na plaži), šah,stolni tenis, gradili su se dvorci u pijesku, plesalo se i pjevalo, slikalo i izrađivao se nakit. Održana je i radionica rumunjskog jezika. Naša djeca postigla su izvrsne rezultate: Nikola Terković pobijedio je u šahu, dečki su bili najbolji u nogometu koji su igrali u ekipi s dečkima iz Izraela; mješovita ekipa (muško-ženska) pobijedila je u odbojci na pijesku, naši dvorci proglašeni su najljepšima. Posebna priznanja podijeljena su i za izuzetan trud u učenju rumunjskog jezika Franku Belčiću, mami Vesni Terković i učiteljici Ivi Rukavina.

Za vrijeme boravka upoznali smo Sulinu koja je nekada bila slobodna luka i značajan plovni put koji povezuje srednju Europu i Sredozemlje. Delta Dunava zaštićeni je rezervat biosfere. Vozili smo se barkom po kanalima delte i vidjeli pelikane koji su simbol delte. Obzirom na mješanje kultura i vjera  Sulina ima više crkava različitih vjera koje su djeca sa zanimanjem razgledala. Posjetili smo i stari svjetionik u kojemu je i muzej. Zaštićeno kulturno dobro je i njihovo groblje na kojem smo našli i spomenike Hrvata koji su umrli u Sulini. Ove godine otvoren je i Sulina visitor centre koji smo razgledali i saznali nešto o nastanku  i razvoju delte Dunava i Suline.

Naravno, bilo je vremena za zabavu i odmor. Kupali smo se u Crnom moru, uživali u roštilju na pješčanoj plaži. Dvije večeri  organiziran je i disco na plaži samo za sudionike kampa. Djeca su stekla nova prijateljstva i puni dojmova vratili se u Hrvatsku.

D.P.

Na plaži na Crnom moru

Finale odbojke na pijesku

Tečaj Rumunjskog jezika

Učenje pjesmice na Rumunjskom

Mješovita hrvatsko-izraelska nogometna ekipa

Izlet brodom po delti Dunava

objavio: Administrator   datum: 25. 7. 2016.