Očuvanje kulturne baštine

U utorak, 24. veljače 2015. godine, mi, učenici mlađih razreda okupili smo se u PŠ Kršan. U goste nam je stigao gospodin Zoran Karlić, član etno skupine Šćike. Tema dana je bila Očuvanje kulturne baštine našega kraja s naglaskom na stare instrumente, pjesme i plesove.

Gospodin Karlić nam je u  školu  donio nekoliko izvornih instrumenata našega kraja: sopele (miće i vele), mišnicu, šurlu, frulicu, mih, kreketaljku, klarinet itd. Najviše smo se veselili malim pištaljkama od trstike koje smo dobili na dar od zanimljivog gosta. Te se pištaljke ujedno koriste i kao pisak u navedenim instrumentima.

Sa zanimanjem smo slušali posebne zvukove svakoga instrumenta te smo i sami probali svirati. Gospodin Karlić nam je svirao stare istarske skladbe, a posebno nam se svidjela istarska pjesma Zaspal Pave popraćena animiranim filmom (može ga se pogledati na YOUTUBE-u). Naučili smo je i pjevati. Nakon što smo naučili osnovne korake tradicionalnog istarskog plesa Baluna, zaplesali smo uz zvukove na mihu.

Za kraj smo dobili zadatak  odabrati najzanimljiviji instrument kojega smo potom morali nacrtati. Naučili smo mnogo od gospodina Karlića te  mu od srca zahvaljujemo.

Učiteljice su bile zadovoljne jer smo s velikim zanimanjem pratili o  tradicijskim običajima našega kraja. Foto-galerija: Očuvanje kulturne baštine

objavio: Administrator   datum: 27. 2. 2015.