Ljetovanje u Rumunjskoj

Davno je sv. Augustin zapisao: „Svijet je knjiga. Onaj tko ne putuje, pročita tek jednu stranicu...“. Mi smo ovoga ljeta odlučili pročitati našu ljetnu lektiru, otisnuvši se u čitanje jedne za nas posve nove avanturističke, putopisne knjige pod naslovom „Ljetovanje u Rumunjskoj“ .

Na poziv Vlade Republike Rumunjske i Veleposlanstva Republike Rumunjske u Republici Hrvatskoj, petero je učenika naše male škole (Nina Maria Laginja, Viktor Peršić, Andy Taletović, Dino i Silvia Žvanja) u pratnji jednog roditelja (gđe. Loredane Travalja Žvanja), učiteljice (Davorke Prusić) i učitelja (Deana Nestorovića) te uz veliku pomoć naše pratiteljice puta, gđice Oane Bacanu, prevoditeljice, boravilo od 6. do 13. kolovoza u ljetnom kampu djece i mladih u najistočnijem rumunjskom mjestu Sulini, predivnom gradiću na ušću Dunava u Crno more.

Knjiga je to koju smo pročitali u jednom dahu, jer bio je to put izazova, ali nadasve put koji nam pruža nova otkrića, nove spoznaje o vlastitim mogućnostima, stvara nova prijateljstva, put koji povezuje razne svjetove... A ono najbitnije, što nas je spajalo, ali i razdvajalo, jest naš  istrorumunjski jezik, jezik kojeg naši učenici, njihovi roditelji i nonići, ali i naša škola brižljivo čuva i njeguje od zaborava.

Naš boravak u kampu, u zajedništvu s drugim govornicima rumunjskog jezika, zajedničkim druženjem, igrom, plesom i zabavom otkrio je u nama vrijednost ovog našeg bisera kojeg ćemo i dalje njegovati... a slike na dane provedene u zemlji prekrasnih pejzaža, srdačnih ljudi te bogate tradicije i kulture ostat će duuugo u nama...

A fost forte frumos!!! – Bilo nam je jako lijepo!!! Nadamo da će ova pročitana (možda čak i tek napisana) knjiga imati i svoj nastavak već idućeg ljeta.

Dean Nestorović, prof.

objavio: Administrator   datum: 18. 9. 2012.