Petaši i šestaši izradili herbarij

Učenici 5. i 6. razreda su u sklopu zavičajnog projekta „Priče iz košnice“ izradili herbarij i upoznali se s livadnim biljkama svoga kraja od kojih su mnoge i medonosne. Biljke su ubrali te potom uz pomoć samoljepive folije zalijepili na karton. Sve su biljke imenovali i uz pomoć internetske stranice www.plantea.com.hr,  upoznali s vremenom cvatnje, veličinom i uporabom. A svaki učenik je po vlastitom nahođenju pronašao i po jednu zanimljivost za svaku biljku.

Pa, evo nekoliko zanimljivosti o maslačku!

Za maslačak je Eleni pronašla zanimljivo da mu sjemenka zadržava sposobnost klijanja i nakon 600 godina. Matthias je naglasio da je kod starih Grka slovio kao lijek za očnu bolest taraxis od čega je izveden latinski naziv maslačka. A kad smo kod naziva, Damianu je bilo zgodno naglasiti da se na engleskom maslačak naziva dandelion.

Ako želiš i ti izraditi herbarij, pogledaj u OPŠIRNIJE.

Tekst i foto: I.R.

Izradi herbarij bez prešanja biljaka

Pripremi materijal za herbarij (tvrđi papir, samoljepljiva folija, traka ili konopčić, olovka).

Uberi biljke. Izbjegavaj brati bilje za vrijeme kišnog ili vlažnog vremena.

Rasporedi svaku biljke na zaseban papir.

Zalijepi biljke samoljepljivom folijom na papir.

Imenuj biljke te zapiši podatke o datumu i mjestu skupljanja te nazivu staništa i sakupljača.

Pomoću trake uvezi zajedno sve papire s biljnim materijalom.

Uz pomoć internetske stranice https://www.plantea.com.hr/ dodatno se informiraj o prikupljenim biljkama.

objavio: Administrator   datum: 19. 4. 2024.

« Svibanj 2024 »