U subotu (30. kolovoza) u Šušnjevici na igralištu Područne škole Šušnjevica ispred brojne publike s početkom u 20.00 sati održana je već tradicionalna manifestacija Zija de vlåška limba/Dan vlaškog jezika. Manifestacija je posvećena visoko ugroženom vlaškom jeziku u organizaciji udruge Spod Učke u suradnji s Ekomuzejom Vlaški puti.
Program je započeo dodjelom Nagrade Soldatić najmarljivijim polaznicima programa Očuvajmo naš jezik i tradiciju kojeg provode Ekomuzej Vlaški puti u suradnji s udrugom Spod Učke u Područnoj školi Šušnjevica i OŠ Ivan Goran Kovačić u Čepiću. Ove godine su prvu nagradu od 150 eura zajednički dobili Alesia i Diego Načinović, a drugu nagradu od 100 eura je dobila Antonela Ljubičić. Nagrada Soldatić je utemeljena donacijom pokojnog Libera Soldatića i njegove supruge Daisy koji su udruzi Spod Učke donirali 2500 eura kako bi najmarljivije učenike vlaškog jezika nagradili kroz 10 godina.
Program Očuvajmo naš jezik i tradiciju započeli smo provoditi 2021.godine, a namijenjen je školskoj djeci koja će, na holistički način, nizom prirodno povezanih aktivnosti: razgovorom, istraživanjem, radom u radionicama, pričom, pjevanjem, filmskim i likovnim izražavanjem učiti vlaški jezik te se upoznati s lokalnom tradicijom. Provođenjem navedenih aktivnosti kontinuirano i trajno se doprinosi očuvanju lokalnoga jezika i tradicije te se stvaraju čvrsti temelji očuvanja hrvatske kulturne baštine.
Tekst i fotografije: Viviana Brkarić