Novi život se rađa

Posjetili smo arhiv i Etnografski muzej u Pazinu

U sklopu zavičajnog projekta Novi život se rađa posjetili smo Državni arhiv i Etnografski muzej u Pazinu s ciljem upoznavanja ustanova važnih za očuvanje tradicije i prošlosti. U četvrtak, 22. studenog 2018. godine, učenici razredne nastave i petnaestak učenika viših razreda uputili smo se u Pazin.

U Državnom arhivu dočekali su nas „u bijelim rukavicama“ te posjeli u veliku dvoranu kako bi nas upoznali s nekima od najstarijih matičnih knjiga, statuta i dokumenata važnih za Istru i okolicu. U Matičnoj knjizi Čepića iz 1876. godine proučavali smo  najstarija prezimena koje još i danas srećemo u Čepiću. Zanimljivo nam je bilo i u kabinetu restauracije gdje smo naučili ponešto o čuvanju i popravljanju oštećenih, starih knjiga i dokumenata. Veliki dio građe u novije se vrijeme digitalizira.

Obišli smo  Etnografski muzej Istre kako bismo se upoznali s Muzejom Grada Pazina. U interaktivnom dijelu posvećenom djetinjstvu najviše smo se zadržali. Zanimljivo nam je bilo gledati kratke dokumentarne filmove o brizi djeteta, o prvim povijanjima, vidjeli smo zanimljive predmete za djetešce od kolijevke, kolica te igara poput prvih tricikala i lutkica. Učenici razredne nastave su u radionici izrade tradicijskih lutkica s muzejskom pedagoginjom uživali u šarenilu tkanina i materijala. Lutkice smo ponijeli jer ćemo ubrzo sve izložiti u našem školskom holu.

objavio: Administrator   datum: 23. 11. 2018.

« Rujan 2020 »

Ukupno: 61937

Virtualna knjižnica Čepić

Virtualna školska knjižnica nastala je za vrijeme trajanja nastave na daljinu kao podrška učenicima, učiteljima, stručnim suradnicima i roditeljima.