Događanja

Mjesec hrvatske knjige otvorili smo čitanjem dijalektalne poezije uz gošću Željku Fonović

Povodom Mjeseca hrvatske knjige i ususret literarnom natječaju Ca je ča, pozvali smo u goste spisateljicu Željku Fonović. Ovogodišnji Mjesec hrvatske knjige tematski je  posvećen mladima te se naglaskom na  knjigu i čitanje želi ukazati na specifična obilježja današnjih mladih. Naša gošća, autorica brojnih pjesama,  ponudila nam je svoju, prepunu škrinju vrijednih pjesama, „Škrinju od valora“,  te nam kroz razgovor približila svoj pjesnički svijet.  Čitajući pjesmice vezane za djetinjstvo i mladenaštvo, iz prvog djela njezine zbirke, otkrivala nam je pomalo djeliće svoga djetinjstva i mladenaštva pa smo tako imali priliku porazgovarati o prvim pjesmicama, motivaciji, prvim učiteljicama koje su utjecale na njezino stvaralaštvo, o obitelji,  prvim prijateljstvima i odlasku u srednju školu. Kako je i sama velik dio svoga života provela kao učiteljica, našim je učenicima dala nekoliko korisnih savjeta o pisanju i motivaciji. Učenici su sudjelovali  čitanjem pjesmica, a i sami su se imali prilike okušati u stvaranju čarolije, asocijacijama na Željkine riječi. Dugo ćemo pamtiti njezine poučne riječi i stihove, a vjerujemo da je ostavila trag, i da su učenici u njezinim pričama pronašli  svoje riječi, asocijacije, iz svojih „škrinja besid“, kako nam je Željka rekla, a koje će im poslužiti u stvaranju nekih novih pjesmica i priča. Hvala Vam, Željka, bilo nam je emotivno i poučno!

objavio: Administrator   datum: 17. 10. 2022.