2013-04-18 09:52:10

Povodom 100. obljetnice rođenja Ivana Gorana Kovačića

Povodom 100. obljetnice rođenja Ivana Gorana Kovačića čije ime nosi naša škola, učenici su  pripremajući se za kulturno umjetnički program, pripremili i ukratko o njegovom životu. Prenosimo vam...

ŽIVOTOPIS

Rođen je u Lukovdolu,u Gorskom Kotaru, 21. ožujka 1913. Danas obilježavamo njegovu 100. obljetnicu rođenja. Osnovnu školu pohađao je u rodnome mjestu, gimnaziju u Karlovcu i Zagrebu. Po maturi upisuje slavistiku na zagrebačkom Filozofskom fakultetu, ali vrlo brzo prekida studij te se intenzivnije  posvećujući književnom i novinarskom radu. Uređuje kulturne rubrike u «Hrvatskom dnevniku» i u «Novostima». Krajem 1942. zajedno s Vladimirom Nazorom priključuje se partizanima, sudjeluje u napornim marševima, ali istodobno intenzivno piše. Početkom srpnja 1943. ubijen je u blizini Foče. Njegov grob ostao je nepoznat.

DJELA

Prve književne radove počeo je objavljivati kao gimnazijalac u raznim listovima za mlade, a već  1931. objavljuje prvu zbirku: Lirika. Sljedećih nekoliko godina intenzivno radi na zbirci novela koje će 1936. objaviti pod naslovom Dani gnjeva. Tom zbirkom od sedam novela sa socijalnom tematikom postigao je pun uspjeh.

 Pišući o rodnom Lukovdolu i njegovim malim ljudima, Kovačić je s mnogo ljubavi za seljaka i s jasno izraženim osjećajem za socijalnu pravdu, uspio iskazati sklad između seljaka i prirode. Nakon smrti objavljena mu je zbirka  Ognji i rože sa dijalektalnim, kajkavskim (preciznije: kekavskim) pjesmama 1945. godine.

S obzirom na vrijeme njegovog stvaralaštva, česti su mu motivi tuge, straha i smrti. Najpoznatiju poemu- Jama, napisao je 1944. godine po dolasku u partizane gdje će, zajedno s Vladimirom Nazorom, 1943. napisati i zbirku Hrvatske pjesme partizanke. To je poema od deset pjevanja. Poznata su mu još djela "Sveti psovač", "Eseji i ocjene" objavljene nakon smrti. Svake se godine njemu u čast u njegovom rodnom Lukovdolu održava literarni natječaj Goranovo proljeće.


Osnovna škola "Ivan Goran Kovačić" Čepić