Predavanje o pčelama samotarkama, orhidejama i samoniklom bilju

Gosti iz Javne ustanove Natura Histrica iz Pule posjetili su PŠ Kršan i održali poučno predavanje, prezentaciju o pčelama samotarkama. Iz prezentacije smo naučili da su samice ili solitarne pčele  miroljubive, ne ubadaju, ne proizvode med, ne žive u košnicama, ne roje se, sve rade same pa im otuda i naziv solitarne pčele ili samice. Jedna pčela samotarka može zamijeniti i do 200 pčela medarica u oprašivanju voćaka. Vrlo su vrijedne...

Foto galerija:Natura Histrica u PŠ Kršan

Predavači su nam pokazali i drvenu kućicu za pčele samotarke koja može biti izrađena od trstike, drvenih panjeva, ciglenih opeka i sl. Kroz drugu prezentaciju upoznali smo i mnogo vrsta orhideja koje se mogu pronaći na području Istre (njih preko 1000). Na obližnjoj livadi prepoznali smo nekoliko vrsta samoniklog bilja i zaštićene orhideje.

Cilj radionice bio je razviti ekološku osvještenost kod djece, popularizirati zaštitu prirode, educirati djecu o važnosti oprašivača i biološke raznolikosti kao i razvijati tehničke vještine, kreativnost i inovativnost. Učenici su se na satu hrvatskog jezika govorno i pismeno izražavali o toj temi. Na satu glazbene kulture pjevali su pjesmice "Bumbari i pčele", slušali "Bumbarov let", a na satu likovne kulture izradili sličnu košnicu za pčele samice od recikliranog materijala.

Kućica za pčele od recikliranog materijala

objavio: Administrator   datum: 6. 5. 2014.