Biti vidljiv- biti siguran

Poput krijesnica zasvijetlile su raznobojne figurice medvjedića, smješka i sunca djeci oko vrata u srijedu 2. listopada 2013. godine. Figurice tzv. krijesnice su naime obasjavači za pješake koje su djelatnici Općine Kršan nabavili uključivši se u projekt „Bti vidljiv- biti siguran“ te su ih darovali učenicima nižih razreda u Matičnoj školi Čepić i u PŠ Kršan toga dana i upoznali s načinom korištenja.

„Biti vidljiv- biti siguran“ edukativni je projekt koji se provodi na razini Hrvatske s ciljem  zaštite sudionika u prometu...

To se  prvenstveno odnosi na pješake u sudjelovanju u prometu noću i u uvjetima smanjene vidljivosti. Kako su najugroženija skupina sudionika u prometu djeca predškolske i osnovnoškolske dobi, krenulo se s nabavkom osvjetljavajuće/ reflektirajuće opreme za pješake i bicikliste koja pouzdanu uočenost čovjeka na cesti poboljšavaju čak i na 150 metara. Prednost tzv. krijesnica je u prvom redu jednostavnost. Bez problema se stave oko ruke, na torbu i slično i nesmetano se može kretati kraj ceste i po kolniku.
Svi su se učenici obradovali dobivenom poklonu, a najoduševljenjiji su bili prvaši. Jedan od njih izjavio je: "Cijela torba i kuća su svijetlile uvečer" ( E. Valčić)

Došavši kući, netko je figuricu stavio na torbu, a netko na svoj radni stol da mu „krijesnica“ svijetli u mraku. Uporabom reflektirajućih sredstava koji su i Zakonom propisani za pješake i bicikliste uvelike pomažemo i vozačima koji uviđanjem obasjavača imaju pravovremeno reagirati.

Izjave ostalih učenika:

Gabrijel T.: „Jako sjaje u noći.“

Leon B.: „Korisne su nam jer nam svijetle po noći kada naiđe auto.“

Lana S.: „Cijeli dan sam je držala u ruci. Mislila sam da sam dobila zlato.“

Stefan F.: „Jako sam bio sretan sa svjetlećim medvjedićem jer je noću svjetlio u sobi.“

Dorotea V.: „I moja braća su se razveselila maslom svjetlećem smajliću. Skrivali smo se u mračnoj sobi.“

Marin D.:“ Sav sam sretan što svijetle u mraku.“

Matko S.: „ Volim je nositi na torbi. Narančasti medvjedić.“

objavio: Administrator   datum: 7. 10. 2013.