Zavičajni projekt Novi život se rađa

Novi život se rađa je zavičajni projekt školske godine 2018./19.  pri Institucionalizaciji zavičajne nastave Istarske županije. Okosnica projekta bit će dijete i  običaji vezani uz rođenje djeteta.  Istraživanje će se odnositi na  prošlost i u okviru zavičaja. Istražit će se podaci iz knjiga rođenih pri župama  s  posebnim naglaskom na demografsko kretanje. Istraživat će se priče i legende, kao i vjerski običaji  i uloga Crkve u životu djece. Proučit će se narodna medicina,  liječenje djece/trudnica/rodilja ljekovitim i samoniklim biljem te narodna vjerovanja.

Poseban naglasak bit će na:

• pripremama za rođenje djeteta
  • vjerskim obredima vezanim uz rođenje (krštenje)
  • dječjoj odjeći i obući (svakodnevnoj i svečanoj)
  • dječjim pjesmama i  uspavankama
  • tradicionalnoj svakodnevnoj   prehrani trudnice/rodilje i malog djeteta te  običajima  za stolom s posebnim naglaskom na darivanje djece
  • tradicionalnom načinu života u obitelji te ulozi djeteta.

Na posebnoj grupi  INA - Istrorumunjski govor izradit će se listići s crtežima i pripadajućim  riječima.

Za mjesta održavanja aktivnosti predviđa se Čepić i okolica te terenska nastava u Pazin.

Cilj projekta Novi život se rađa je istražiti, upoznati i afirmirati  osobitosti  i vrijednosti vezane uz projekt,  poticati kreativno  povezivanje zavičajne nastave s nastavnim programima te njihova  implementacija. Razvijat će se učeničke sposobnosti, potreba za samostalnim učenjem i cjeloživotnim obrazovanjem. Poseban cilj je njegovanje  zavičajnosti u širem interkulturalnom i multikulturalnom kontekstu, kao i poštivanje  pravila timskog rada. Konkretniji ciljevi su senzibiliziranje učenika za  upoznavanje  i njegovanje tradicijskih običaja, igara, pjesme, plesa,  govora , odijevanja, prehrane i liječenja.

Realizacija projekta planirana je  od rujna 2018.  do travnja 2019. godine. U svibnju 2019. predviđeno je  sudjelovanje  na Festivalu zavičajnosti u Umagu.

objavio: Administrator   datum: 28. 9. 2018.