Čarobna terenska nastava učenika razredne nastave

Očarani smo Najmanjim kazalištem na svijetu u malom gradu pored mora umjetničke organizacije Tetra Oz. Naime, unatoč kiši, u četvrtak, 11. travnja uputili smo se na terensku nastavu u Brseč s ciljem upoznavanja srednjovjekovnog gradića Brseča i prirodnogeografskih obilježja prostora u kojem je smješten , upoznavanja s djelatnošću multidisciplinarnog art projekta „Najmanjeg kazališta na svijetu“, djelatnicima i sudjelovanja u interaktivnoj predstavi Teatra Oz prema narodnim motivima te upoznavanja s likom i djelom zavičajnog književnika Eugena Kumičića.   Učenici razredne nastave sa učiteljicama Mirjanom Rabar, Dianorom Radola, Jasminkom Zahtila, Mikelom Banko Lukšić i knjižničarkom Rominom Miletić svim su svojim osjetilima guštali u pripovjedno-lutkarskoj predstavi Ključarica, nastaloj prema motivima narodnih primorskih priča. Glavna glumica Mihaela – ključarica otključala nam je dvije prekrasne priče:  Legendu o Šparožnoj jami (u Kastavu) i Legendu o stijeni kod Kraja. Pomalo zaboravljene narodne priče ispripovijedane su na dojmljiv način izmjenjujući i  ispreplićući pripovijedanje, lutkarstvo, glumu i glazbu. Oduševljeni  učenici ozbiljno su shvatili svoju ulogu -  nastaviti biti ključari narodnih priča. Prepričavamo ih i još i danas.

Nakon predstave ljubazni domaćini upoznali su nas s Rodnom kućom Eugena Kumičića i uputili na mjesto gdje je najviše stvarao gledajući more. Saznali smo puno detalja iz života i o njegovoj obitelji, a potom autobusom posjetili Golovik gdje nas je već čekao gospodin Zdenko Velčić, brsečki umjetnik. Otkrio nam je svoje posebno carstvo kreativnosti i mašte. Prekrasni art terariji s motivima iz autohtonog biljnog i životinjskog svijeta pričaju svoje posebne priče. Skakavac  na grani okružen samoniklim biljem, makovi u cvatu, poskok u kamenjaru samo su neki od eksponata izrađeni od drva koje smo razgledali u njegovoj galeriji. Nakon što smo se malo okrijepili sokićem i keksima čime nas je počastio naš domaćin, krenuli smo u školu prepuni dojmova. Cijeli tjedan prepričavamo što smo sve doživjeli, vidjeli i naučili, a sve će nam ostati u divnom sjećanju.

Zahvaljujemo svim ljubaznim domaćinima!

objavio: Administrator   datum: 15. 4. 2019.