Povodom Dana jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112

Povodom Dana jedinstvenog europskog broja za hitne službe 112, u ponedjeljak, 11. veljače 2018. godine u našoj školi uspješno je provedena vježba evakuacije i spašavanja uslijed  iznenadnog događaja (potres). Nakon tematskog predavanja o jedinstvenom europskom broju za hitne službe 112, na koji se prijavljuju sve  hitne situacije, nesreće ili prijetnje za ljudske živote, imovinu, okoliš i kulturna dobra, realizirana je vježba.

Svi su učenici, učitelji i osoblje škole bili upoznati s pripremnim vježbama. Posebno se naglašavala važnost sklanjanja učenika  na sigurno mjesto, kao i organizirano, brzo i disciplinirano napuštanje školske zgrade. O održavanju vježbe obaviještena je javnost i roditelji učenika.

Na samom početku vježbe nastavno osoblje je zapovijedilo sklanjanje djece u slučaju potresa što su djeca iznimno ozbiljno i savjesno odradila. Evakuacija iz školske zgrade je bila brzo, disciplinirano i savjesno realizirana, u skladu s planom evakuacije. Domar i kuharica su isključili električnu energiju i plin. Domar je otvorio ulazna vrata i ukazivao  na smjer evakuacije. Zaduženo nastavno osoblje provjerilo je jesu li  sve učionice napuštene. Tajnica škole provjerila je  jesu li  sve osobe napustile školsku zgradu.

Na mjestu prikupljanja (igralištu) učitelji su izvršili prozivku djece i o istome izvijestili ravnateljicu koja je odmah obavijestila žurne službe o trenutnom stanju: jedan učenik 8. r.  je bio ozlijeđen, jedan učenik 6. r.  nedostajao, a  učenica 5. razreda je imala napad panike. Brigu o ozlijeđenom  učeniku  vodila je  učiteljica  zadužena za pružanje prve pomoći, a do dolaska ekipe Crvenog križa pružala mu je i neophodnu prvu pomoć. Školska pedagoginja pružala je  psihološku pomoć učenici koja je imala napad panike.

Vatrogasci su došli u roku nekoliko minuta i hitnom intervencijom iz škole evakuirali ozlijeđenog učenika. Odmah mu se pružila prva pomoć.

Nakon završetka vježbe učitelji i djeca su se disciplinirano vratili na nastavu, a radnici na svoja radna mjesta.

U pripremi i realizaciji vježbe spašavanja i evakuacije su,  uz učenike i djelatnike OŠ Ivan Goran Kovačić Čepić,  sudjelovala i 3 pripadnika Državne uprave za zaštitu i spašavanje Područni ured Pazin, 2 vatrogasca iz Dobrovoljnog vatrogasnog društva Kršan i 7 volontera Gradskog društva Crvenog križa Labin.

Nakon realizirane vježbe i analize, svi organizatori su ocijenili vježbu iznimno uspješnom.

objavio: Administrator   datum: 14. 2. 2019.