Nastavljamo s projektnim zavičajnim aktivnostima uz goste

U petak, 8. veljače u školu smo pozvali zanimljivu gošću, gospođu Vivianu Brkarić, predsjednicu udruge Spod Učke kako bismo nastavili s projektnim aktivnostima ovogodišnjeg zavičajnog projekta Novi život se rađa. U drugom obrazovnom razdoblju cilj nam je istražiti priče iz bogate usmene predaje našega kraja i okolice.

Predavanje je započela posebnom pričom o tzv. bajlama, mladim djevojkama koje su odlazile u gradove dojiti djecu iz bogatih obitelji kako bi prehranile svoju obitelj. Pritom su bile prisiljene svoju djecu ostaviti kući te ih nisu viđale sve vrijeme izbivanja ili vrlo rijetko. O tužnim sudbinama i neimaštini ovoga kraja svjedoče i brojne mistične priče koje je naša gošća istražila uz svoje suradnike te snimila dokumentarni film „Medežija kontra štrigarija“. Otkrila nam je kako je ovo drugi film na tu tematiku koji je nastao s ciljem kako bi se objedinila filmska umjetnost s istarskom usmenom tradicijom pripovijedanja, uz naglasak na pripovijetke o fantastičnim bićima ispričanim na autentičnim istarskim jezicima i dijalektima.  Naravno, u filmu se čuje i tzv. vlaški ili istrorumunjski jezik kojeg se želi očuvati od zaborava. U svrhu očuvanja bogate usmene tradicije Istre već je snimljen film pod nazivom „Je letrika ubila štrige“.

Zahvalni smo našoj gošći i njezinim suradnicima iz udruge te se nadamo kako će učenicima biti dobra motivacija za razgovor sa članovima obitelji i susjedima na tu temu.

objavio: Administrator   datum: 11. 2. 2019.