Avantura povodom Međunarodnog dana pješačenja

Dvorci, gospoda, lagana šetnja oko jezera… sve su to mogli zamisliti naši učenici u današnjoj šetnji selom uz gosta gospodina Vedrana Kosa, povjesničara i voditelja labinskog muzeja u priči o povijesti Čepića, Čepićkog jezera, a u šetnji povodom Međunarodnog dana pješačenja. Bio je to tek početak naše male avanture koja je realizirana zahvaljujući financijskoj podršci Općine Kršan za vodiča. Nakon priče o lokalnim znamenitostima ukrcali smo se u autobus prema Šušnjevici .

Zaustavili smo se se pored crkve SV. Ivana Krstitelja sagrađene 1838. godine, čuli o  prvim glagoljaškim grafitima i još mnogo zanimljivih detalja o prvim doseljenicima i njihovim kućama, o načinu života, o specifičnom jeziku – vlaškom ili istrorumunjskom. Novu Vas ili tzv. novo selo, kako nam je otkrio gospodin Kos, upoznali smo kroz priču o Vlasima te razgledali Crkvu Sv. Duha karakterističnu zbog fresaka iz 16. stoljeća. U Gorici smo uživali u prekrasnom pogledu na Čepićko polje i okolicu te poput malih arheologa tražili ostatke crijepova kojima su ljudi prekrivali kuće.

Predahnuli smo na trenutak tek za okrijepu, potom nastavili pješke usponom prema Kaštelu u Kožljaku. Tu smo već osjetili mišiće u nogama, no vrijedilo je jer se pred nama nadvio prekrasan srednjovjekovni dvorac, ostatak nekadašnjeg Starog grada podno Učke.  Na nekadašnji duhovni i sakralni život podsjećaju ostaci župne crkve Svetog Hadrijana iznad koje se proteže prekrasan pogled. Skoro smo dotakli oblake, fotografirali se za uspomenu  i polako, već umorni, krenuli autobusom prema kućama. Dok smo čekali da se svi skupimo, naš  vodič upoznao nas je s alpinističkom opremom.

Velikim aplauzom zaokružili smo našu malu avanturu jer, uspjeli smo, propješačili smo cijelu turu od najmlađeg do najstarijeg pješaka… i da produžili svoj život jer redovito pješačenje i vježbanje u prirodi utječu na tijelo i čine nas sretnima.

objavio: Administrator   datum: 18. 10. 2018.