Božićne užance po vlaški

Komoć uan dočkajt ke ne spravin skupa an noštra mušata  škola in zija de Sveti Mikula. Fečori  spusa šćoric  ši   pjesmice de sveti Mikula po vlaški. Kantata ši spuravajta po hrvatski ši  ingleški. Šušnjevci Mirjana ši Marčelo n a spuravajt po vlaški de božićne užance. Tot skupa uan fakut mušate stvar za pre bor ku fritule ši te.
     Ku majbure želje za 2018, šteptan Božiću ši želin lu toc sriću ši mir.

Uoči Svetog Nikole učenici i učiteljice OŠ Ivana Goran Kovačić – Čepić pozvali su u goste svoje drage prijatelje, izvorne  govornike istrorumunjskog ili vlaškog jezika. Cilj je bio saznati  više o božićnim običajima naših sela u prošlim vremenima i dakako, osluhnuti ljepotu jezika kojeg naši gosti zovu svojim domaćim jezikom – vlaškog.

U utorak, 5. prosinca 2017. godine, u PŠ Šušnjevici okupili smo se u svečarskoj atmosferi nove i prekrasno uređene škole svi mi kojima je najviše stalo: učenici, roditelji, nonice, učitelji, susjedi i prijatelji…

Uživali smo u školskoj priredbi, pjesmi, glumi i ljepoti  riječi: hrvatske, vlaške i engleske. Uživali smo u pričama tete Mirjane iz kojih smo mnogo toga saznali o izradi ukrasa, kićenju bora, pripremama u kuhinji.  Simpatičan gospodin, a nama posebno drag, barba  Marčelo govorio je,  više s muške strane, o siromaštini, skromnim poklonima, jednostavnim plesovima na kojima su se bez obzira na sve nedaće, svi znali zabavljati i veseliti.

Na radionici izrada ukrasa, u koju su se vrijedno uključile mame, bake i učiteljice,  od običnih češera, naranči, bijelog papira nastala je čarolija. Prekrasnim zvjezdicama, snježnim češerima, papirnatim kuglicama i mirisnim narančama okitili smo bor, a pod bor našlo se mjesto za mahovinu i jaslice.

Za kraj svi smo se počastili ukusnim fritulama, jabučnim kolačima i palačinkama te nazdravili odličnim čajem. Zabavno druženje potrajalo je do dugo u noć.

Veliko hvala učiteljici Dianori i teti Dragici koje su bile najbolji mogući domaćini.

objavio: Administrator   datum: 6. 12. 2017.