Ja ću biti veleposlanik kad odrastem… ja župan… a ja načelnica

„Ja ću biti veleposlanik kad odrastem… ja župan… a ja načelnica…“ tako su komentirali vrijedni učenici Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Čepić, područnog odjela u Šušnjevici. Naime, danas su tu malu ali i najljepšu školu na svijetu, posjetili brojni važni gosti.

Poznato je da je područna škola u Šušnjevici od posebnog značaja u lokalnoj zajednici ali i puno šire. Stoga su u školi iznimno ponosni na veliki broj realiziranih aktivnosti usmjerenih na očuvanje posebnog i zaštićenog bogatstva - očuvanja vlaškog jezika. Mali učenici su pod vodstvom učiteljice Alenke Brenković i uz svesrdnu pomoć gđe Viviane Brkarić, kratkim i prekrasnim programom na vlaškom i hrvatskom jeziku te po domaće, dragim gostima poželjeli dobrodošlicu.

Još jedanput veliko hvala svima koji su bili s nama: gđa Ștefania Carmen Florea - otpravnica poslova Veleposlanstva Rumunjske u Zagrebu, gđa Corina Mihaela Cosmă – Gălățanu – vicekonzulica, gđa Alina Dobrescu - predsjednica Udruge Rumunja u Republici Hrvatskoj, gđa Jessica Acquavita, zamjenica Župana Istarske županije, načelnik Općine Kršan – g. Roman Carić, potpredsjednik Općinskog vijeća Općine Kršan g. Boris Rogić, ravnateljica Ekomuzeja Vlaški Puti i predsjednica Udruge Spod Učke gđa Viviana Brkarić, voditelji Upravnih tijela Općine Kršan, bivša učiteljica gđa Dianora Radola i g. Josip Glavina – jedan od zadnjih izvrsnih poznavatelja vlaškog jezika.

Ravnateljica Osnovne škole Ivan Goran Kovačić Čepić, gđa Mirela Vidak srdačno je svima poželjela dobrodošlicu. Istaknula je kako veleposlanici Rumunjske u Republici Hrvatskoj i djelatnici Veleposlanstva pružaju neizmjernu pomoć pri implementaciji pojedinih projekata vezanih za očuvanje i revitalizaciju vlaškog govora u školi. Aktivnosti koje provode kontinuirano i trajno doprinose očuvanju lokalnog jezika i tradicije te se stvaraju čvrsti temelji očuvanja hrvatske kulturne baštine. Uvaženim gostima i učenicima su se, lijepim i prigodnim riječima, obratili i općinski načelnik Općine Kršan – g. Roman Carić, gđa Ștefania Carmen Florea - otpravnica poslova Veleposlanstva Rumunjske u Zagrebu, te ravnateljica Ekomuzeja Vlaški Puti i predsjednica Udruge Spod Učke gđa Viviana Brkarić. Svečanost je završila uz zajedničko fotografiranje, topli čaj i fritule, ali i uz poklone kojima su gosti razveselili djecu.

Tekst: M. V.       Foto: M.V. i A.B.

objavio: Administrator   datum: 19. 1. 2024.