Učili smo Vlaški i slušali priče - projektna aktivnost "Z rucakima po vlaškim putima"

U ponedjeljak, 6. veljače  smo na satovima SRO i INA realizirali rad na projektu „Z rucakima po vlaškim putima“. Učenici RN upoznavali su se  s osnovnim pojmovima na vlaškom jeziku, poznat u stručnoj literaturi i kao istrorumunjski. Tradicionalno se govori u Šušnjevici i okolnom kraju u Istarskoj županiji te u Žejanama u Primorsko-goranskoj županiji, ali je visokougrožen. Nalazi se na listi zaštićene nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske, te je uključen u UNESCO-v "Atlas ugroženih jezika svijeta“, naglasila je naša današnja posebna gošća Viviana Brkarić, ravnateljica Javne ustanove Interpretacijski centar, Vlaški puti s kojom ove godine surađujemo na našem projektu. Aktivna je i u udruzi "Spod Učke" usmjerenu na razvijanje i održavanje zavičajnog programa za podučavanje  vlaškog jezika. Udruga "Spod Učke" nositelj je projekta     "Ne)skrivena Istra", u kojoj se spaja tradicija pripovijedanja s filmskom umjetnošću. Kroz projekt je napravljena i audio priča braće Grimm, na vlaškom jeziku  „Šåpte korbi“ ili Sedam gavrana te je naša gošća upriličila učenicima pripovijedanje te tradicijske priče.  Ilustracije je napravila polaznica radionice i naša učenica 6. razreda, Leona Runko, animaciju Valter Stojšić, a na vlaškom je pripovijedala Viviana Brkarić. Audio priču možete i vi pogledati OVDJE. Učenici su s oduševljenjem prihvatili gošću, slušali priču i učili nove riječi.

objavio: Administrator   datum: 7. 2. 2023.